Advertisement
Ateşan Aybars

Haftalık yorum

İki haftadan bu yana küresel ekonomide yavaşlama beklentileri, jeo-politik endişelerin güven aracı olarak dolar talebini ve değerini artırması emtia piyasalarını satış baskısı altına aldı. Ayrıca, geçen hafta açıklanan olumsuz tarım dışı isdihdam rakamları da talep endişelerinin öne çıkmasına ve Ağustos ayının geniş tabanlı emtia satışını makul gösteriyor. Şimdi, güçlü dolar ve Rusya’ya uygulanan ambargo yanında Avrupa Birliğinde ekonomik sıkıntıların devam etmesi emtia fiyatlarının daha da düşmesine yol açarmı?. Bu sorunun cevabı açık olmakla birlikte fonların net uzun pozisyonlarında azalma göz ardı edilmemeli. Finansal olmayan piyasalarda bu fonların net uzun pozisyonları 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Doğal olarak anaemik talep ve aşırı arzı fiyatlıyorlar. Bazı emtialar aşırı düşük seviyelerinde fonların ilgisini çekebilir ve toparlama eğilimi gösterebilirler. Genel olarak satış baskısı jeo-politik risklerin azalmasına kadar devam edecek gibi görünüyor. Özellikle, Rusya’nın gıda ambargosuna karşı otomotif, ulaştırma ve havacılık konusunda karşı atak sergilemesi emtia fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam edecektir. Rusya’nın önde gelen ithalat partnerleri Çin, Almanya ve ABD. ABD ile yıllık ithalatı 16.7 milyar dolar, ihracatı ise 10.4 milyar dolar cıvarında. Çin ve Almanya ile ticari faaliyetleri daha yoğun.

ALTIN (COMEX)
Sürekli olarak arka planda hissedilen jeopolitik endişelerin yanısıra Çin, Avrupa ve ABD ekonomilerinden gelen veriler önümüzdeki hafta için altın fiyatını yönlendirecektir. Geçen hafta jeopolitik kaygılar öne çıkmıştı. Rusya-Ukrayna arasındaki gerginlik, Obama’nın Irak’ta İŞID’a müdahalesi, İsrail ve Hamas arasında ateşkes gibi birçok jeopolitik gelişme altın fiyatlarında dar bir aralıkta olsa bile önemli oynaklığa sebep oluyor ama yeterli desteği veremiyor. Herhalde, altın piyasalarında temel veriler oldukça zayıf. Fiziki altın  talebi sakin ve altın satın almak isteyenler için yeteri kadar altın var. Alıcılar fiyat konusunda bir hayli hassas. 1280-1285 dolar/ons seviyesine gelindiğinde öne çıkıyorlar.

Biraz uzun vade bakıldığında altın fiyatı için yön tayin edici ekonomik veriler doğrudan FED’in faiz politikasından gelecektir. Bilindiği gibi, Ekim ayında tahvil satın alma programının sonlanması ardından tartışmalar FED’in faiz oranlarını ne kadar ve ne zaman yükselmeye başlayacağı endişesine odaklanacak. Faiz oranlarının yükseltilmesi ya da zamanının öne çekilmesi ekonomik seyrin iyi olduğu anlamına gelir ki bu altın için olumsuz bir gelişmedir. Ayrıca, altın piyasasında açık pozisyon sayılarının (open İnterest) bir hayli azaldığı da gözleniyor. Bu bir bakıma altına ilginin azaldığı anlamına gelir. Nitekim, likiditenin fazla olduğu ve paranın sermaye piyasalarına yöneldiği uzun süreç altın fiyatını baskı altına almıştı. Bu süreç devam ediyor.