Cüneyt Başaran

Türk Lirası ve diğer EM kurları...

Bu köşede daha önce özellikle Eylül başından beri Dolar /TL paritesinde oluşan yukarı doğru hareketlenmenin sebebinın bize özgü olmadığını yazmıştım. Risk iştahının bir anda ortadan kalkmasıyla fonlar ve özellikle de 'reel money' denilen uzun vadeli yatırım yapan kurumlar (emeklilik fonları vs) bütün gelişmekte olan ülke (EM) kurlarında sert satışa başladılar. Bu süreç Eylül başında başladı ve geçen haftaya kadar bütün EM kurlarının ciddi değer kaybına uğramasına yol açtı.

Bu ayın ilk 3 haftasında USD/TY paritesi 1,75'den 1,82'e çıkarken yani % 4 civarı değer kaybederken diğer kurlarda bu oranlar % 10'ları bulmuştu. Özellikle Rus Rublesi ve Brezilya Reali gibi kurların ciddi değer kayıpları bu sürecin ne kadar 'kanlı' yaşandığının en net göstergesi.

Peki bu resimde değişen bir şey var mı?

Bu sorunun cevabı biraz karışık. Hem yok, hem var.

Değişen bir şey yok çünkü EM kurları hala ciddi bir satış baskısı hissediyor. Özelikle küresel soğuma ve onun sonucu emtia fiyatlarının düşüşünden negatif etkilenebilecek olan ülke kurları ( BRL, RUB, AUZ..) hala geçen haftaki en düşük seviyelerine oldukça yakınlar. Diğer yandan Avrupa krizini yoğun hisseden Doğu Avrupa kurları (CE4) Polonya Zloti'si ve Macar Forinti'nde de kayda değer bir toparlanma olduğunu görmüyoruz. Yatırımcının Avrupa konusundaki karamsarlığı bu ülkelerin kurlarına ekstra satış getiriyor.

Diğer yandan son 1 haftadır Türk Lirası'nda 1,85 bandının yukarı doğru test edildiğini ve sepet kurun 2,19 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştığını görüyoruz. Diğer kurların sakin geçirdiği bir haftada hem Dolar/TL 'de hem de sepet kurda yukarı yönlenme piyasalarda kafa karıştırdı.

Yabancı yatırımcının nette ciddi bir döviz talebi içinde olmadığını biliyoruz. Yılın ilk 7 ayında yabancı büyük oranda Türk Lirası piyasasındaki pozisyonlarını kapattı ve çıktı. Peki şu an gördüğümüz hareketlenmenin sorumlusu kim?

Piyasanın burada verdiği cevap genelde aynı. Yılın son 3-4 ayına yoğunlaşmış yerli ithalatçı şirketlerin döviz ihtiyacı. Diğer taraftan da USD/TRY paritesinde kısa  beklentilerin daha yüksek seviyelerde oluşmaya başlaması da spot piyasada kurun yükselmesine yol açıyor.

Çözüm önerisi olarak şu an piyasada konuşulan en ciddi senaryo TCMB'nin API'de piyasaya verdiği likiditede ufak ufak miktarı düşürerek O/N ve haftalık Türk Lirası faizlerinin yükselmesini sağlaması. TCMB'nin böyle yaparak politika faizini yükseltmeden piyasa faizini yükselterek belki TL'yi yatırımcı için bir miktar daha cazip yapabileceği öngörülüyor. Tabii bu süreçte başta Hazine Tahvilleri olmak üzere kredi faizleri yükselecektir. Bazen çözümler sancıları ile birlikte gelirler.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
03 Ekim 2011 Pazartesi, 10:03 Misafir bırakın bu enflasyona göremi kura göremi fakirleşiyoruz yorumlarını. ben geçen aya göre maaşımla ne kadar elektrik ne kadar doğalgaz alabiliyorum daha mı fazla daha mı az. elektrik ve doğalgazın diğer ürünlere yapacağı domino etkisi, zaten enflasyonu düşük gösterip gerçek alım gücümüzü düşürüyorlar. birde bu serbest kuru ve otomatik fiyatlama lafları etmesinler. herşeyi baskı altında tutup sonra keyfe göre birikmiş zamları yapacaksın sonrada otomatik fiyatlama diyeceksin. 1.87 yi gören dolar umarım 2 yi görür uçan bulutların üstündekiler yere düşmeye başlar.
03 Ekim 2011 Pazartesi, 09:51 Misafir kur artışına göre değilde enflasyona göre fakirleşiriz diyen yorumcu arkadaşımız için fakirleşmenin enflasyondan olması fark etmiyor herhalde. kur artıyor sonuçta enflasyon yaratıyor çünkü sen enerji sağlamada ve yatırımında tamamen dışa bağımlısın, bu ülkenin uçan kaçan politikacıları bu bağımlılığı yaratmış. mavi akımdan falan içeri atılanlar da cukkayı götrmüş...kurlar yarı yarıya geri gelse bu zamlar geri alınacak mı? nerede bu onurlu davranış. sonuçta türkiye büyük ekonomi falan değil, dede korkut masalında öteye gidemez bugünkü durum. tcmb başkanı sen git üniversitede dersini ver.
03 Ekim 2011 Pazartesi, 09:44 Misafir bhayırlı uğurlu olsun dolar bu sabah 1.87 yi gördü. elektrik üzerine doğalgaz zammı da hayırlı olsun, bu arada elektriğe en az %10 daha zam var. tcmb başkanı (bu arada gözüm kapalı dinleyince babacan mı kendisimi konuşuyor ayırt etmekte zorlanıyorum, biri diğerini taklit ediyor) biz zaten bu zamları öngörmüştük diyor, bu nasıl bir enflasyon bir türlü yükselemiyor...tüsiad başkanıda memnun zamlardan fazla etkilemez diyor. etkilemez tabi senin arkanda holding var. sonunda bütün maliyetler son kullanıcıların üzerine biner oda bize biniyor. bırakın otomatik fiyatlama ve serbest kur ayaklarını...
Yukarı