Advertisement

Londra Büyükelçisi Yalçın, eğitim almak üzere geldikleri Birleşik Krallık’ta 1942-1945 yıllarında yaşanan kazalarda şehit düşen 14 subayımız ve 1836 yılında vefat eden Mülazım Arif Bey'in Brookwood şehitliğindeki kabrini ziyaret etti.

Birleşik Krallık’ta Kovid-19 salgınıyla mücadele için yürürlükte olan kısıtlamalar nedeniyle, ziyaret önlemlere uyularak gerçekleştirildi.

Ziyaret çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, ziyaret vesilesiyle, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin, Türk milletinin küllerinden doğarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla sonuçlanan emsalsiz ve tarihi mücadelesinin başlangıcı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Yalçın, “Milletimizin birliği ve beraberliğinin vücuda gelmiş hali olan Çanakkale Ruhu, aynı zamanda hoşgörü ve vicdanımızın tezahürüdür. Çanakkale’den çıkarılan dersler, aralarında Birleşik Krallık’ın da bulunduğu ülkelerle dostluğumuzun yeşermesine vesile olmuştur.” ifadesini kullandı.

Şehitleri Anma Günü’nde ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde yeni destanlar yazmaya her zaman hazır bir milletin mensubu olmanın onurunu hatırladığımızı belirten Büyükelçi Yalçın, “Bizlere düşen, aziz şehitlerimizin uğrunda canlarını feda ettikleri idealleri 106 yıl önceki aynı kararlılık ve azimle yaşatmaktır.” şeklinde konuştu.

Büyükelçi Yalçın, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Çanakkale’den Kunuri’ye, Sakarya’dan Kıbrıs’a, milletimizin ve dünyanın güvenlik, barış ve istikrarı uğruna şehadet makamına ulaşan bütün evlatlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Yalçın, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilmesinin 100. yıldönümü vesilesiyle Mehmet Akif Ersoy’u da şükranla andığımızı belirtti.

Ziyaret, şehitler için yapılan duayla sona erdi.