Advertisement

Ekonomi dergisi Forbes tarafından açıklanan yılın en çok kazanan yazarları listesinde 92 milyon dolarlık kazancıyla zirve Harry Potter kitaplarının yazarı Joanne Kathleen Rowling’in oldu.

Harry Potter ve Lanetli çocuk kitaplarının yazarı ve Broadway tarihindeki müzik dışı oyunlarda bir hafta içinde 2.3 milyon dolarlık bilet satışını gerçekleştiren Tony ödüllü Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un yazarı  J.K. Rowling 92 milyon dolarlık kazancı ile listenin ilk sırasına yerleşti.

Rowling’i 70 milyon dolarlık kazancıyla takip eden Patterson ise ikinci sırada yer aldı. NPD Bookscan verilerine göre, James Patterson 12 ay içinde 5.5 milyon baskı satışıyla listede J.K. Rowling’i takip etti. Pattison’ın Bill Clinton ile birlikte kaleme aldığı The President is Missing (Kayıp Başkan) 2018 yılının en çok satan yetişkin romanı olmuştu.  Patterson, hala geçtiğimiz sene 800 milyon dolar olduğu tahmin edilen net kazancıyla Amerika’nın en zengin yazarı konumunda.

ABD’nin bir önceki Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’da 36 milyon dolar olduğu tahmin edilen kazancıyla listede ilk üçe girmeyi başardı. Barack ve Michelle Obama 2017 yılındaki iki kitaptan başkanlık anıları için eşi benzeri görülmemiş bir miktar olan 65 milyon dolar gelir elde etmişti. Michelle Obama’nın biyografisi ‘Becoming’ (Benim Hikayem) yılın bitimine iki aydan az bir süre kalmış olmasına rağmen 10 milyondan fazla kopya satarak 2018’in en fazla satan kitabı olmuştu.

Diary of a Wimpy Kid’in (Saftirik Greg'in Günlüğü)  serisi ve çocuk kitapları yazarı Jeff Kinney 12 ay içinde 3.6 milyonluk satıştan elde ettiği 20 milyon dolarlık gelirle en fazla kazanan yazarlar listesinde dördüncü sırada yer aldı. Serinin 14. Kitabı 2019 yılının Kasım ayında çıkarıldı. Kinney 2016 yılında Forbes ile yaptığı röportajında, “Belli bir yaşa gelince dünyayı daha iyi yaşanacak bir yer yapma şansınız olduğunu farkediyorzunuz” demişti.

Stephen King listede 17 milyon dolarlık gelirinin 10 milyon dolara gerilemesiyle üçüncü sıradan beşinci sıraya geriledi. King’in son kitabı ‘Doctor Sleep’ hayal kırıklığı yaratarak dünya çapında 71 milyon dolar gelir elde etti.