Advertisement

Fitch Ratings, Moody’s, S&P Global Ratings ve International Institute of Finance pandemi sonrasında ekonominin nasıl etkileneceğine dair raporlarını yayınlama başladı. Raporlarda birçok ülkenin ekonomik darboğaza gireceği tahmin edilirken, bazı ülkeler içinse 2020’nin daha az acılı geçeceği öngörülüyor.

 

Raporlardaki veriler incelendiğinde, Türkiye’nin daralmayacağı fakat güçlü bir büyüme de yaşamayacağı tahmin ediliyor. Türkiye ile beraber Endonezya’nın da krizden daha az acılı bir şekilde çıkacağı öngörülüyor. En şiddetli büyüme kaybının ise ABD, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yaşanması bekleniyor. Almanya, ABD ve Japonya krize karşı önlem olarak en büyük canlandırma paketlerini açıklayan ülkeler ve buna rağmen derecelendirme kuruluşları ekonomilerinin 2020 içerisinde toparlanacağına dair endişeli gibi duruyor.

 

Bölgesel olarak baktığımızda da kurumların tahmini, gelişmekte olan ülkelerin görece daha az bir büyüme göstereceği fakat daralmayacağı, gelişmiş ekonomilerin ise daralma yaşayacağı yönünde.

Küresel olarak ise tüm kurumların buluştuğu nokta 2020’de dünya ekonomisinin bir daralma yaşayacağı ama 2021’de ekonomilerin tekrardan toparlama dönemine gireceği.

Erol Oytun ERCAN