Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Tüm dünyadaki tahvil satışlarında bu yıl görüşen beklenmedik artış şirket tahvillerinin getirilerini kısıtlayabilir.

Şirketler 2019 başından beri çeşitli para birimleri cinsinden 2.44 trilyon dolar ile henüz yıl sona ermemiş olmasına rağmen rekor seviyede yıllık tahvil satışı yaptı.

Merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini indirmesiyle birlikte faiz peşinde koşan yatırımcıların tahvillere akın etmesi değerlemeleri yukarı çekiyor.

Şimdiyse bu değerlemelerin yönüne ilişkin endişe verici bazı sinyaller ortaya çıktı. Son veriler küresel ekonomide en kötüsünün geride kalmış olabileceğini işaret ediyor. Bu da birçok merkez bankasının eline gelecek yıl borçlanma maliyetlerini düşürmeleri için daha az sebep veriyor.

Tüm bunlar bazı yatırımcıların şirket tahvillerinde bu yıl kaydettiği çift haneli getirilerin aşılmasını zorlaştıracak.

Aberdeen Standard Investments tahvil birimi küresel yöneticisi Craig MacDonald, “Değerlemeler piyasanın bazı kısımlarında sıkışık, yani pek fazla hata payı yok. Eğer sorunlu tahvilleri geçerseniz bu yıl için çok güçlü getiriler yerine oldukça cansız pozitif getiriler olabilir.” dedi.

Ayrıca ABD – Çin ticaret görüşmelerinin seyri gibi önceden tahmin edilmesi zor bazı konular da var. Görüşmelere ilişkin gelişmeler her ne kadar geçen haftalarda finansal piyasaları desteklemiş olsa da iki taraftaki siyasi unsurlar nihai bir anlaşmayı zorlaştırabilir.