Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Birliği ülkeleri, Macaristan'ın rüşvet endişeleri nedeniyle cezalarda indirim yapılması karşılığında yardım kararını vazgeçmesinin ardından Ukrayna'ya yönelik yardımın önünü açtı.

Macaristan, Ukrayna için 27 AB üyesinin tamamının onayını gerektiren bir karar olan 18 milyar euroluk (19 milyar dolar) destek paketini veto etmişti. AB dönem başkanlığını yürüten Çekya'dan yapılan bir açıklamaya göre, Pazartesi günü AB büyükelçileri arasında imzalanan anlaşmanın bir parçası olarak Macaristan yardım paketiyle ilgili veto kararını kaldırdı.

AB ülkeleri, Macaristan'ın ülkeye 5,8 milyar euro hibe almasına hak tanıyan salgın dönemi kurtarma planını da onaylamayı kabul etti. Ancak Başbakan Viktor Orban'ın hükümetinin, herhangi bir para ödenmeden önce hukukun üstünlüğünü destekleme amaçlı bir dizi yasal koşulu uygulaması gerekecek.

Dondurulan fon büyüklüğü 7,5 milyar eurodan 6,3 milyar euroya düşürüldü

Bloomberg'e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre büyükelçiler ayrıca Macaristan’a tahsis edilen uyum fonunun 6,3 milyar euroluk kısmının dondurulması kararı aldılar. Bu miktarın, AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu’nun daha önce tavsiye ettiği 7,5 milyar eurodan daha küçük bir rakam olması açısından veto kararının kaldırılmasında etkili olduğu değerlendiriliyor.

Budapeşte yönetimi fonların dondurulmaması için komisyon tarafında öngörülen bir dizi yasayı uygulamak zorunda olacak. Onay süreci Çarşamba gününe dek tamamlanmış olacak.