Advertisement

Vaka sayısı ABD'de 30 milyon 235 bine, Brezilya'da 11 milyon 609 bine, Hindistan'da 11 milyon 471 bine ve Rusya'da 4 milyon 418 bine ulaştı.,ABD'de Walt Disney Co. Disneyland'i 30 Nisan'da açmnayı planladığını duyururken, Japonya'da hükümet gelecek hafta olağanüstü halin kaldırılmasını önerdi.

Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Avustralya'nın populasyonu geriledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bazı ülkelerin askıya aldığı Oxford-AstraZeneca'nın aşısını olacağını açıkladı.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, AstraZenaca'nın aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasının ardından aşıya olan güvenlerinin kaybolmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika genelinde Kovid-19 vaka sayısının son 1 hafta azaldığını bildirdi.

İsrail, yurt dışından dönenlere iki haftalık karantina boyunca elektronik bileklik takılmasını zorunlu hale getireceğini duyurdu.

Türkiye’de yeni Kovid-19 vaka sayısı hızlı artışını sürdürüyor. Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre Türkiye’de son 24 saatte yapılan 167.526 testte 18.912 yeni vaka tespit edildi. Bu, 23 Aralık’tan bu yana en yüksek günlük vaka anlamına geliyor. Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Son 15 günde, maalesef çoğu ilimizde, vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı” değerlendirmesini yaptı.

Koca uygulanması için bu ay 4,5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının teslim edileceği bilgisini verirken “Testlerde kullanılacak olan ilk 5 bin 800 dozu ülkemize ulaştı. Bu aşı da sırası gelenlere yapılacak” dedi. Türkiye’de perşembe sabahı itibarıyla 12,4 milyon Kovid-19 aşısı uygulandı. Bunun 4,4 milyonunu ikinci doz aşılar oluşturdu.

AB, Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan "aşı sertifikası" için yasal düzenleme hazırladı

Buna göre aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 PCR veya hızlı antijen test sonucunu içerecek.

Sertifikayla AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

AB tarafından onaylananlar şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar. Johnson and Johnson dışındaki aşılar yıl başından bu yana AB ülkelerinde uygulanıyor.

Ancak Macaristan ve Slovakya gibi bazı ülkeler bir süredir bunlar dışında Rusya ve Çin'de üretilen aşıları da kullanıyor. Rusya'nın Sputnik V aşısının AB'de kullanımı için ön değerlendirme süreci devam ediyor. Üretici firmanın başvuru yapması ve onay çıkması halinde yaz aylarında Sputnik V aşısının da AB'de kullanılması ihtimali bulunuyor.

AB Komisyonunun "Dijital Yeşil Sertifika" adını verdiği, "aşı pasaportu" veya "Kovid kartı" olarak da bilinen belge kağıt veya dijital olarak hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

AB ülkelerinde yaşayanlara ücretsiz verilecek olan sertifikada bir QR kodu bulunacak. Bu kodla sertifikanın gerçekliği ve güvenliği sağlanacak. AB Komisyonu, sertifikanın tüm AB ülkelerinde doğrulanabileceği bir yazılım geliştirecek.

Bu sertifikaya sahip olanlara seyahatlerde ne tür kısıtlamaların kaldırılacağına AB ülkeleri kendileri karar verecek. Sertifikanın uluslararası karşılıklı tanınırlığı için çalışmalar yapılacak. Belge, düzenlenen ülkenin dilinde ve İngilizce olarak hazırlanacak.

Bir üye ülke sertifikası olanlara karantina veya test gibi uygulamalara devam ederse bu durumu AB Komisyonuna ve diğer üye ülkelere bildirmek ve nedenlerini izah etmek zorunda olacak.

Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de de geçerli olacak. Sertifika AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

Sertifikayı AB'ye üçüncü ülkelerden seyahat edecek kişilerin de alması mümkün olabilecek. Şu anda sadece zorunlu seyahatlere izin verilen AB ülkelerine gitmek isteyen bir kişi, gideceği ülkeye gerekli belgelerini sunduktan sonra aşı sertifikası talep edebilecek. Belgeleri değerlendiren ülke sertifikayı verip vermemeye yetkili olacak.

Gelecek aylarda üçüncü bir ülkenin düzenlediği benzer bir uluslararası aşı sertifikasının AB tarafından tanınması da mümkün olabilecek. Böyle bir belgenin tanınmasında AB'nin sertifikasındaki aynı şartları karşılamasına bakılacak. Başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB'de onaylı aşıların kullanılması gerekecek ancak AB ülkeleri kendileri de hangi aşıların tanınacağına karar verebilecek.

Sertifikanın yaza kadar hazırlanması planlanıyor. Bunun için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyinin onayı gerekiyor. Ayrıca üye ülkelerin teknik altyapıyı hızlıca hazırlaması isteniyor.

Polonya'da Kovid-19 salgınında 3'üncü dalga korkusu

Polonya’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) olası 3'üncü dalgası korkusuyla yeniden önlemler alınırken, halihazırda uygulanan tedbirlerin uzatılması kararlaştırıldı. Kovid-19 kaynaklı vaka sayıları ve günlük can kayıplarının artmaya devam ettiği ülkede, yetkililer tarafından bölgesel kısıtlamaların 20 Mart'tan itibaren tüm ülkede geçerli olacağı duyurulurken, müzeler, sanat galerileri, yüzme havuzları ve okulların 9 Nisan'a kadar kapalı kalacağı belirtildi. Bochnia Hastanesi sağlık personeli, koronavirüs belirtileri gösteren kişilerin evlerine giderek antijen testleri uygulamaya başladı.

Fransa'da ek tedbirler hafta sonundan itibaren uygulanacak

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 38 bin 501 yeni vaka tespit edilldi.

Fransa Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, günlük Kovid-19 vaka sayısı artmaya devam ediyor.

Ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı 38 bin 501 artışla 4 milyon 146 bin 609'a yükseldi. Son 24 saatte 246 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 91 bin 437'ye çıktı.

Son 7 günde hastanelerde tedavi gören 10 bin 207 kişiden 2 bin 277'si yoğun bakımda yatıyor.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 5 milyon 585 bin 537'ye çıktı, bunlardan 2 milyon 349 bin 27'sine ikinci doz aşı vuruldu.

- Ek tedbirler hafta sonundan itibaren uygulanacak

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Paris'in de içinde bulunduğu Ile-de-France ve Hauts-de-France bölgelerinde, vaka sayısındaki artış nedeniyle ek tedbirlerin alınacağını belirtti.

Buna ilişkin Başbakan Jean Castex'in basın toplantısı düzenleyeceğini ifade eden Attal, bu ek tedbirlerin hafta sonundan itibaren uygulanacağını söyledi.

Castex, 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, salgında bir tür üçüncü dalganın içinde olduklarını belirtmişti.

İtalya'da son 24 saatte 23 bin 59 Kovid-19 vakası tespit edildi

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 23 bin 59 yeni vaka kaydedildi.

Sağlık Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, ülkede son 24 saatte yapılan 369 bin 84 testte 23 bin 59 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylece salgının başlamasından bu yana geçen bir senede toplam vaka sayısı 3 milyon 281 bin 810'a ulaştı.

Ülkede aktif Kovid-19 hasta sayısı 539 bin 8'e, yoğun bakımdakilerin sayısı da 3 bin 317'ye çıktı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 431 artarak, 103 bin 432'ye yükseldi.

İyileşenlerin sayısı ise 19 bin 716 artışla 2 milyon 639 bin 370'e ulaştı.

Kovid-19'a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede aşılananların sayısı 7 milyon 101 bin 882 oldu. Aşılananların 2 milyon 180 bin 85'inin ikinci dozu alanlar olduğu belirtildi.