Advertisement

ABD'li teknoloji devi Apple Inc., Avrupa Birliği (AB) rekabet kurumunun başındaki isim Margrethe Vestager'den çift yönlü bir atakla karşı karşıya. Apple Store ve Apple Pay hizmetlerinin geliştiricileri ve potansiyel rakiplerini zor bir durumda bıraktığından endişe ediliyor.

Apple'ın rekor düzeyde bir vergiyle karşılaşmasından sadece dört yıl sonra Vestager, dikkatini iPhone üreticisinin pazar üzerindeki gücüne çevirdi.

Buna göre AB, uygulama geliştiricileri Apple'ın platformu üzerinden yapılan her satıştan yüzde 30 komisyon ödemeye zorlayan mağazasının rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini gözden geçirecek. Ayrıca şirketin kendi Apple Pay ürününün "öde geç" özelliğini nasıl sınırladığı incelenecek.

Vestager, Salı günü yaptığı açıklamada "Görünüşe göre Apple uygulamaların dağıtımı ve Apple'ın popüler cihazlarında kullanıcıya sunulan içerik konusunda bekçilik yapıyor. Apple'ın kurallarının, örneğin Apple Music veya Apple Books hizmetleriyle diğer uygulama geliştiricileriyle rekabet ettiği pazarlardaki rekabeti bozmadığından emin olmalıyız." dedi.

Apple'a açılan soruşturma AB'nin Silikon Vadisi'yle ilgili giderek artan incelemelerinden en sonuncusu. Avrupa'nın dikkatini ABD'li teknoloji şirketlerine çevirmesi ABD Başkanı Donald Trump'ın eleştirilerine neden olmuştu. AB, Google'a yönelik neredeyse on yıldır devam eden incelemelerine geçen yıl son vermişti. Google 9 milyar dolara yaklaşan cezalarla karşı karşıya kaldı.

Gelecek haftalarda Amazon.com için hazırlanılan diğer bir inceleme ise tansiyonu gelecek haftalarda daha da yükseltecek.

Apple tarafından gelen açıklamada ise "AB'nin sadece çaba harcamak istemeyen ve diğer herkesin uyduğu kurallarla oynamak istemeyenlerin şikayetlerini dikkate aldığı" belirtildi.

Açıklamada "Avrupa Komisyonu'nun birkaç şirketten gelen temelsiz şikayetleri dikkate alması hayal kırıklığına uğratıcı. Günün sonunda hedefimiz basit: Müşterilerimizin kendi seçimleriyle güvenli bir ortamda en iyi uygulama ya da hizmete erişim sağlaması." dendi.

Apple, halihazırda İrlanda'ya 13 milyar euro (14.7 milyar dolar) tutarındaki ödenmemiş vergisini ödemesi yönünde, Vestager'in 2016 yılındaki talimatıyla boğuşuyor. ABD'li şirketin CEO'su Tim Cook, Vestager'in kararı için "Dijital devlerin Avrupa'da nasıl vergilendirilmesi gerektiğine ilişkin süregelen savaşta siyasi bir saçmalık" demişti.

AB'nin son hamlesi, dikkatini donanımdan kademeli olarak Apple TV ve Apple Music gibi üyelik temelli hizmetlere çeviren şirket için stratejik öneme sahip belirli bir alanı hedefliyor.

28 Eylül'de biten 2019 mali yılında, Apple'ın hizmetlerinden kaynaklı geliri yüzde 16 artışla 46.3 milyar euroya çıktı. Bununla birlikte 260.2 milyar dolarlık tüm satış gelirinin hala düşük bir kısmını oluşturuyor.