Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Birliği'nin (AB) icracı organına göre Euro Bölgesi ekonomisi bu yıl daha önce beklenenden daha sert küçülecek. Koronavirüs kısıtlamalarının yavaş gevşetilmesinden dolayı toparlanma daha uzun sürecek.

Varlıklı ve yoksul ülkeler arasındaki ayrışma iki ay önce tahmin edilenden bile daha yüksek olurken yetkililer pandeminin etkisine dair bugüne kadarki en kesin uyarıyı yaptı.

Avrupa Komisyonu Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 8.7 daralmasını bekliyor. Önceki tahmini yüzde 7.7 daralma yönünde idi. Komisyonun açıklamasında risklerin sıra dışı ölçüde yüksek ve esas itibarıyla aşağı yönlü olduğu belirtildi.

Komisyonun başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis, küçülme tahmininin AB liderlerinin 750 milyar euroluk (847 milyar dolar) toparlanma planı üzerinde neden anlaşması gerektiğine dair “güçlü bir örnek” olduğunu söyledi.

Mayıs başındaki tahminlere göre en fazla revize edilenler, tamamı yüzde 10'dan fazla küçülmeyi işaret eden Fransa, İtalya ve İspanya oldu. Almanya'nın eksi yüzde 6.3 ile görece iyi performans göstermesi bekleniyor.