Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Adalet Komiseri Didier Reynders birliğin ülke temsilcilerine, AB'nin önerdiği Kovid-19 seyahat belgesinin yolcuların aşılama ve test bilgilerini içereceğini ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgının sona erdiği ilan edilene dek geçerli olacağını açıkladı. Reynders bu belge ile serbest dolaşımı kolaylaştırmayı ve üye devletlere gerekli güveni sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Reynders, aşılanmış olmanın tek başına insanlara özgürce seyahat etme hakkı vermediği için sertifikanın bir "aşı pasaportu" olmadığına açıklık getirdi. Reynders, pasaport uygulamasının aşıyı temin edemeyenlere karşı ayrımcılık olacağını vurguladı.

Reynders, Avrupa Parlamento komitesine benzer bir şekilde havayolu şirketlerinin de yolcuların uçuş öncesi belgelerini basit bir şekilde kontrol edebileceğini kaydetti.

Güneydeki AB üyesi ülkelerin, bu yaz otellerde, restoranlarda ve turistik mekânlarda ziyaretçilere güven verecek uygulamalar için şimdiden alternatifleri değerlendirdiği biliniyor.