Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid 19) vaka sayısı 63 milyonu, virüs nedeniyle tedavi görenlerin sayısı ise 18 milyonu aştı. 13 milyon 750 bin ile en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunurken ABD'yi, Hindistan, Brezilya ve Rusya takip ediyor. Dünya genelinde salgında yaşanan son gelişmeler:

ABD, 2020 bitmeden aşıları onaylamayı planlıyor

ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Jerome Adams, federal hükümetin Kovid-19 aşılarının acil onayı için iki ilaç üreticisinden gelen talepleri hızla gözden geçirmeyi ve onaylamayı umduklarını söyledi.

Adams, Pfizer’ın Alman BioNTech ile geliştirdiği aşı için 10 Aralık, Moderna'nın aşısı için ise 18 Aralık tarihinde onay alınabileceğini açıkladı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ABD'de gelecek haftalarda Kovid-19 vakalarında önemli bir artışın görülebileceğini bildirdi.

Fauci, yaptığı açıklamada, Noel’den önce sosyal mesafeyle ilgili kurallar ve tavsiyeler konusunda herhangi bir rahatlama olmasını beklemediğini vurgulayarak, Amerikalıları "Noel’de dikkatli olmaları" konusunda uyardı.

İngiltere’de virüs kısmen kontrol altında

İngiltere'de Kovid-19 salgını yavaşlama sinyalleri veriyor. Imperial College London ve Ipsos MORI UK Ltd. tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere'deki koronavirüs vaka sayısı, Kasım ayında koronavirüs önlemlerinin uygulamaya alınmasının ardından yüzde 30 düşüş gösterdi.

Haftalık ortalamaların altında yeni vaka ve ölümler bildiren İngiltere, Çarşamba günü bir aylık karantinayı sonlandırmayı planlıyor.

Diğer bir taraftan, İngiltere’den yapılan açıklamaya göre, ülkenin Noel'den önce kendi aşılama programına başlayabileceği kaydedildi.

Almanya’da acil yardım ödenekleri sonlanabilir

Alman hükümeti üst düzey yetkililerine göre, Almanya gelecek aydan sonra işletmelerin kayıp satışlarını telafi edemeyecek. Yapılan açıklamada, işletmelerin desteklenmesi yerine salgında daha fazla tedbirlere ihtiyaç duyulacağı belirtildi.

Almanya’da Kasım ayının başından bu yana, restoranlar, barlar, spor salonları ve kültürel mekanlar kısmen kapalı durumda. Kısıtlamaların büyük olasılıkla, gelecek yıla kadar devam edeceği tahmin ediliyor, ancak Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, işletmeler ve çalışanlar için acil yardım ödeneklerinin Aralık ayından sonra devam edemeyebileceğini söyledi.

İtalya yeni teşvik paketini onayladı

İtalya, karantina kısıtlamalarından etkilenen işletmeleri desteklemek için dördüncü teşvik paketini onayladı.

Pazartesi günü yayınlanan açıklamaya göre, söz konusu paket 8 milyar euro (9,6 milyar dolar) olarak belirlendi. Paket kapsamında, şirketlerin vergi beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi ve turizm ve sanat alanındaki çalışanlara yapılan nakdi yardımların genişletilmesi yer alıyor.

Hong Kong kısıtlamaları sıkılaştırıyor

Hong Kong, koronavirüs salgınının ikinci dalgasını kontrol altına alabilmek için ülke genelindeki memurların Salı gününden itibaren evlerinden çalışmaya başlayacaklarını açıkladı.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam Pazartesi günü, okulların tekrar kapanacağını, iki kişiden fazla olan halka açık toplantıların ve yüzme havuzlarının yasaklandığını duyurdu. Lam, bu kısıtlamaların Çarşamba günü başlayacağını ve iki hafta süreceğini söyledi. Hong Kong’da Pazartesi günü, çoğu yerel kökenli ve dokuz tanesi bilinmeyen toplam 76 vaka bildirdi.