Advertisement

ABD endekslerinde tarihi satışlar yaşandı, kayıplar 1000 puana ulaştı.

Kapanışta Dow Jones endeksindeki düşüşe en fazla katkı Apple’dan geldi. Hisse 5.23 geriledi. Dow Jones yüzde 2.90 satışla 25.717,74 puan, S&P 500 endeksi yüzde 2.98 düşüşle 2.844,74 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 3,47 değer kaybıyla 7.726,04 puan düzeylerine geriledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının kur savaşına dönüşeceğine yönelik endişelerle Borsada tarihi sert satışlar yaşandı, kayıplar 1000 puana ulaştı.

ABD ve Çin Haziran ayında sürdürülmesi konusunda mutabık kalınan müzakelerin ilk halkasının ardından karşılıklı gerilim yaratan hamlelerle ticaret savaşını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak kaydıyla 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 vergi uygulanmasına karar vermesinin ardından, Çin yuanın on yıldan bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemesine izin verdi. Ayrıca kamu şirketlerinin ABD’den tarım ürünleri alımını askıya almalarını istedi.

Her ne kadar Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, Çin'in kuru ticaret anlaşmazlığında bir araç olarak kullanmayacağını belirtse de ABD Hazine Bakanlığı, Çin'i "Döviz manipülatörü" olarak ilan ettiğini açıkladı. ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Pekin yönetimi, "döviz manipülatörlüğü" yapmakla suçlandı.

Bakanlık, açıklamasında, 1988 Omnibus Ticaret ve Rekabet Yasasının ilgili bölümüne atıfta bulunarak Bakan Steven Mnuchin'in ABD Başkanı Donald Trump'tan aldığı yetkiye dayanarak Çin'in "manipülatör" olarak tanımlandığını belirtti.

Makroveri ajandasında, ABD’de temmuz ayına ilişkin tarım dışı istihdam 164 bin artarak beklentilerin hemen altında gerçekleşti. Tahminler, haziran ayında 224 bin artan tarım dışı istihdamın temmuzda 165 bin artması yönündeydi.

 

 

Kapat