Advertisement

ABD Hükümeti, koronavirüs salgını dolayısıyla kapalı olan otel ve restoranlar nedeniyle ABD'li çiftçilerin elinde kalan üretim fazlası meyve, sebze, süt ve et ürünlerini satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gelecek hafta ABD'li çiftçilerden ellerinde kalan fazla et ve süt ürünleri ile taze meyve ve sebze gibi bitkisel ürünler için ilk etapta 3 milyar dolar düzeyinde alıma başlanacağını duyurdu.

Söz konusu alım programı, Mart ayında Kongre tarafından kabul edilen ve koronavirüs salgını sırasında ekonomiyi desteklemek için Trump tarafından imzalanan 2 trilyon dolarlık yardım paketinin bir parçası niteliğinde. ABD yönetimi, çiftçiler için 19 milyar dolar büyüklüğünde bir destek ve yardım paketi açıklamıştı. Çiftçilere ellerinde kalan ürünleri karşılığı ödenecek 3 milyar dolar, 19 milar dolarlık paketin ilk etabı olacak.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), “Çiftçilerden Ailelere Gıda Kutusu Programı” olarak bilinen girişimin ayrıntılarını 17 Nisan'da yayınlamıştı.

ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada USDA'nın program kapsamında ilk 1.2 milyar dolarlık sözleşmeyi onayladığını açıklamıştı.

USDA'nın resmi internet sitesinde, programın taze meyve ve sebzelerde ayda yaklaşık 100 milyon dolar, süt ürünlerinde ayda 100 milyon dolar ve et ürünlerinde 100 milyon dolar düzeyinde ürün tedarik edeceğini bildirdi.

Program kapsamında, bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak iekilde hazırlanacak gıda paketlerinin gıda bankalarına, sivil toplum kuruluşları ve diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlara verileceği, ürünleri satın almak için bölgesel ve yerel distribütörlerle ortaklık yapılacağı kaydedildi.

Türkiye'de de otel ve restoranların kapalı olması dolayısıyla çiftçilerin bazı ürünlerini pazarlama ve fiyat noktasında sıkıntı yaşadığı biliniyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, daha önceki haftalarda yaptığı açıklamada üreticilere seslenerek, "Siz ekmeye, biçmeye alın teri dökmeye devam edin. Siz üretin, ürününüz tarlada, serada; etiniz, sütünüz elinizde kalmayacak. Gerekirse devlet olarak biz alacağız” demişti.

ABD'li çiftçilere sağlanan destek programına benzer bir programın Türkiye'de de başlayıp başlamayacağı merak ediliyor.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com