Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de Biden yönetimi, Rusya’ya yaptırımların küresel ekonomiye olumsuz etkisini hafifletici yönünde arka kapı adımları atıyor.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Biden yönetimi JPMorgan ve Citi’nin, aralarında Gazprom’un da olduğu bazı stratejik Rus firmalarıyla iş yapmaya devam etmesini istedi.

ABD Kongresi vekilleri Eylül ayındaki oturumlarda JPMorgan ve Citi CEO’larını Rus firmaları ile iş yapmaktan kaçınmaları yönünde sert bir şekilde uyarmıştı.

Öte yandan Ukrayna’ya söz verdiği yardımları hayata geçirmede yavaş kalmakla eleştirilen Avrupa Birliği 18 milyar euroluk yeni yardım paketini onaya sunmaya hazırlanıyor. Paketle birlikte Ukrayna’nın 2023’te fonlama ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Paket aynı zamanda ülkenin yeniden inşasını da fonlamayı hedefleyecek.

Wall Street bankaları Rus işlemlerinden çekilmişti

Wall Street’in iki büyük bankası JPMorgan ve Goldman Sachs, Biden yönetiminin ABD’li yatırımcılara Rus tahvilleriyle ilgili işlem yapma yasağı getirmesinin ardından Haziran ayında bu işlemlerden çekildiğini açıklamıştı.

Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) güncellediği rehber ve Goldman Sachs’ın Rusya ile ilgili işlemlerini gittikçe azaltmasıyla uyumlu olarak şirket Rus varlıklarla piyasa yapıcı belirli işlemleri yürütmeyecek” ifadelerine yer verildi.

Hazine Bakanlığı’ndan 6 Haziran’da yapılan açıklama finansal kısıtlamaları artırarak piyasa oyuncularının hazırlıksız yakalanmasına ve hukuk departmanlarıyla hararetli görüşmeler yaşanmasına neden olmuştu.

ABD’nin daha önce uyguladığı politikalar Goldman Sachs ve JPMorgan gibi aracı kurumların ucuz Rus tahvillerini değerlendirmek isteyen müşterilere yardımcı olmasına izin veriyordu.