Advertisement

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi Nisan ayında, koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamaların konut sektörünü de vurmasının etkisi rekor düşük seviyeye geriledi.

Satışlar söz konusu dönemde önceki aya göre yüzde 21.8 düşerek, verilerin toplanmaya başladığı 2001 yılından bu yana en düşük seviyesi olan 69'a indi. Bu veri aylık bazda Mayıs 2010'dan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştrirdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 17.3 gerilemesi bekleniyordu. Bu veri önceki ay yüzde 20.8 düşmüştü.

Satışlar Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.6 düştü. Beklenti bu verinin yüzde 28.7 düşmesi yönündeydi. Mart ayında ise yıllık düşüş yüzde 14.5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Konut sektörü, son iki aydır, satışların zirveye ulaştığı öneme denk gelen periyotta, koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınması amacıyla uygulamaya koyulan kısıtlamalardan olumsuz etkileniyor. Öte yandan, konut alım başvurularına ilişkin farklı bir veriye göre, rekor düşük seviyeler yakınındaki mortgage faizleri dolayısıyla, talepte toparlanma işaretleri görülüyor.