Advertisement

ABD'de Çarşamba günü açıklanan verilere göre dayanıklı tüketim malı siparişleri Temmuz ayında tahminin iki katını aştı. Otomobil talebinde devam eden artış, fabrikaların gelecek aylarda ekonomik sıçramayı destekleyeceğini işaret ediyor.

Ticaret Bakanlığı'nın rakamlarına göre dayanıklı mal siparişleri geçen ay yüzde 11.2 artış kaydetti. Beklenti yüzde 4.7 artacağı yönünde idi. Önceki ayın verisi yüzde 7.6'den yüzde 7.7'ye revize edildi. Bloomberg anketine katılan 63 uzmanın yüzde 0.3 ile yüzde 10.0 arasında değişen tahminlerinin medyanı yüzde 4.8 idi.

Uçak ve askeri donanımı hariç tutan çekirdek sermaye malları siparişleri yüzde 1.9 ile beklentinin bir miktar üzerinde arttı. Bu kategori işletme yatırımlarına ilişkin bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Dayanıklı tüketim malalrı siparişlerinde üst üste üç aydır görülen yükseliş, imalat sektörünün büyük ölçüde V şeklinde hızlı bir toparlanma gerçekleştirdiğini işaret ediyor. Ancak siparişler buna rağmen halen pandemi öncesi seviyelerinin altında. Son artış, bu yılın başında üretim tesislerinin kapatılmasının ardından yeniden açılma sonrası otomobil üretiminde görülen güçlü yükselişten destek buldu.