Advertisement

ABD hisse senetleri, ABD'nin Çin'e karşı koronavirüse ilişkin söylemini sertleştirmesinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Tekonoloji şirketlerinin hisseleri yoğun kâr akışı öncesi karışık seyretti.

Sanayi, finans ve gayrimenkul şirketleri, gösterge Standard & Poor's 500 (S& P500) Endeksi'ndeki kayıplara öncülük etti. Delta Air Lines Inc., American Airlines Group Inc. ve United Airlines Holdings Inc., milyarder yatırımcı Warren Buffett'ın haftasonu yaptığı açıklamada Berkshire Hathaway Inc.'nin en büyük dört ABD hava yolu şirketinin hisselerini sattığını duyurmasının ardından düştü.

Eski Merrill Lynch traderı ve "The Sevens Report" adlı bülteninin kurucusu Tom Essaye, "Ekonominin ne zaman normale döneceği şimdilerde çok belirsiz," dedi ve "Bu belirsizlik dikkate alındığında, piyasaların kısa vadede, yatırımcıların normale dönüşün tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini belirlemeye çalışmaları ile birlikte volatil seyretmesini bekleyebilirz" değerlendirmesinde bulundu.

Açılışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 1 azalışla 23.581,55 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,7'lik değer kaybıyla 2.815,6 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,5 düşüşle 8.555,32 puandan işlem görmeye başladı.

Endekslerdeki aşağı yönlü seyirde, ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevleneceğine ilişkin endişeler etkili oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19'un Çin'in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ve Çin'den yapılan ithalata yönelik yeni gümrük vergileri getirebileceğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kovid-19 virüsünün Çin'in Vuhan kentinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu ileri sürmüştü.