Advertisement

ABD'de endeksler, Tüketici Güvenindeki sert düşüş ve her geçen daha fazla sayıda şirketin kâr tahminlerini geri çekmesinin etkisi ile büyük şirketlerdeki kayıplar sonucu aşağı yönde hareket etti.

Nasdaq Bileşik Endeksi, ABD'de tüketici güveninin Nisan ayında 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indiğini gösteren veri sonrası Facebook, Amazon.com ve Netflix'deki kayıplar ile birlikte iki gün süren yükselişini sonlandırdı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki hisselerin çoğunluğu, casino işletmecileri, cruise gemi işletmecileri gibi virüse duyarlı sekötörlerdeki kazançlarla birlikte yükseldi.

Wells Fargo Investment Institute kıdemli küresel piyasa stratejisti Sameer Samana, "Bir rotasyon oluyor gibi görünüyor," dedi ve "Soru bunun dayanıklı bşr değişim mi yoksa trende ters yönde bir hareket mi olduğu" şeklinde görüş bildirdi.

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,14 azalışla 24.101,55 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,52 kayıpla 2.863,39 puana, Nasdaq endeksi de yüzde 1,4 azalışla 8.607,73 puana düştü.

ABD'de bugün açıklanan verilere göre, Tüketici Güven Endeksi nisanda 31,9 puan azalarak 86,9 seviyesine geriledi. Piyasa beklentisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle sert şekilde düşen endeksin 87,9 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi.