Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,74 artışla 28.956,90 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 kazançla 3.274,70 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,81 değer kazancıyla 9.203,43 puan seviyelerinde seyretti.

ABD ve İran arasındaki gerilimin hafif yatışmasıyla küresel piyasalarda risk iştahının arttığı bunun da endeksleri olumlu etkilediği belirtiliyor.

Ticaret anlaşması cephesinde, gelecek hafta Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin anlaşmayı imzalamak için Washington’a ziyaret gerçekleştireceği bildiriliyor

Makroveri ajandasında, ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 4 hafta üst üste geriledi. Çalışma Bakanlığı verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 4 Ocak'ta sona eren haftada 9 bin düşüşle 214 bin oldu. Beklenti 220 bindi. 4 haftalık ortalama başvurular 9 bin 500 azalarak 224 bine geriledi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, sağlam büyüme, istikrarlı fiyatlar ve güçlü bir işgücü piyasası ortamında, para politikasının iyi bir yerde olduğunu söyledi. Clarida, Perşembe günü New York'ta Dış İlişkiler Konseyi'nde yapacağı konuşmanın metnine göre, "Para politikasının iyi bir yerde olduğunu ve devam eden büyüme, güçlü bir işgücü piyasası ve simetrik yüzde 2 enflasyon hedefimize yaklaşan enflasyonu desteklemesi gerektiğini düşünüyorum", dedi ve "Eğer gelişmeler, gelecekte, görünümümüz için somut bir yeniden değerlendirmeyi tetiklerse, buna göre tepki vereceğiz" şeklinde görüş bildirdi.