Advertisement

ABD hisse senetleri, daha fazla ekonominin koronavirüs salgınını önlemeye yönelik tedbirleri gevşetme yönünde adım atması ile artan iyimserliğin Fed yetkililerinden gelen uyarı açıklamalarına ağır basması ile yükseldi.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, sağlık bakım, kamu hizmetleri ve enformasyon teknoloji sektörlerinin öncülüğünde yükselişini ikinci güne taşıdı.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ekonominin daha fazla hükümet desteğine ihtiyaç duyduğunu söylerken, St. Louis Fed Başkanı JAmes Bullard, Fed'in çabalarının "çok fazla deneme" olduğunu belirtti.

Robert W Baird & Co. idari direktörü ve piyasa stratejisti Michael Antonelli, "Clarida'nın ekonomik veriler üzerine değerlendirmeleri oldukça olumsuzdu," dedi ve "Teknik göstergeler şimdi gerçekten önemli. Gün sonuna yaklaşırken, bu kilit direnç seviyeleri aşılamadı" şeklinde görüş bildirdi.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde yükseldi ve yüzde 0,6 artışla 23.883,09 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,9 artarak 2.868,44 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,1 yükselişle 8.809,12 puana çıktı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin ABD'de bazı eyaletlerde kademeli olarak gevşetilmesi ve ekonomik faaliyetin yeniden başlamasına yönelik gelişmeler, piyasalardaki iyimserliği artırdı.

Ekonomik normalleşmeye yönelik gelişmelerin etkisiyle petrol fiyatları da yükseliş kaydetti. ABD'de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı, TSİ 23.10 itibarıyla yüzde 20,5 artışla 24,55 dolardan alıcı buldu.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent petrolün varili ise aynı dakikalarda yüzde 14,4 artışla 31,12 dolardan işlem gördü.