Advertisement

ABD piyasalarında bu hafta bir kez devreye giren devre kesiciler, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki satışların hisseleri güniçi ayı piyasasına sokması ile birlikte bugün bir kez daha tetiklendi.

ABD hisselerinin göstergesi S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:35'te yüzde 7 düşerek 2,549 seviyesine indi. Bu hareketle birlikte NYSE (New York Borsası) kurallarına göre işlemler 15 dakika durduruldu. Endeks böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 25 düştü ve ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi.

Evercore ISI portföy strateji müdürü Dennis Debusschere, "Devre kesiciler piyasadaki havanın düzelmesine yardımcı olmayacak," dedi ve "Yardımcı olacak olan politika ve virüsün kontrol altına alınması" değerlendirmesinde bulundu.

İşlemlerin yeniden başlamasının ardından, eğer hisselerdekidüşüş yüzde 13'e ulaşırsa, işlemler yeniden 15 dakika daha durdurulacak. Bunun olması için S&P 500 Endeksi'nin 2,385 puana düşmesi gerekiyor. Eğer düşüş yüzde 20'ye çıkarsa ya da endeks 2,193.10 puana inerse, piyasalar gün boyu kapanacak. Traderlar şimdiye dek yüzde 13 ya da yüzde 20 düşüş durumları ile hiç karşılaşmadı.