Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,10 artışla 27.677,79 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 kazançla 3.117,43 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,05 yükselişle 8.570,70 puan seviyelerinde seyretti.

ABD'nin dış ticaret açığı, Perşembe günü açıklanan Ticaret Bakanlığı verilerine göre Kasım'da 47.2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek bir önceki aya göre geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 48.5 milyar dolar seviyesindeydi.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 7 ayın en düşük seviyesine inerek istihdam piyasasının güçlü seyrini sürdürdüğünü gösterdi. Çalışma Bakanlığı verilerine göre işsizlik maaşına başvuranların sayısı 30 Kasım'da sona eren haftada 10 bin azalarak 203 bine geriledi. Bu, Nisan'dan beri görülen en düşük seviye olarak kayda geçti.Beklenti 213 bindi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce 15 Aralık'ta devereye gireceği belirtilen ek gümrük vergilerini devreye sokmayabileceğine yönelik spekülasyonlar da endekslerde kazanımlara pay sağladı

Yatırımcılar 1930'lardan bu yana en büyük tarife savaşını gerçekleştiren ABD ve Çin arasındaki gerilimin noktalandığına dair işaretleri bekliyor. Hisse senetleri ABD Başkanı Donald Trump'ın 'görüşmeler gayet iyi gidiyor' demesiyle yükselse de Çin ve ABD'nin tarımsal ürün alımının miktarı konusunda uzlaşamadıklarına yönelik haber kazanımları sınırladı.