Advertisement

National Association of Realtors (NAR) verilerine göre 2. el konut satışları Temmuz’da yüzde 5,9 düşüşle yıllıklandırılmış bazda 4,81 milyon adet oldu. Bu, Mayıs 2020’de pandemi karantinalarının başladığı dönemden beri görülen en düşük seviye oldu. Satışlar böylece 6. ayda da düşüşünü sürdürdü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 4,86 milyondu.

Düzeltilmiş bazda satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,4 azaldı.

Ortalama konut fiyatları yıllık yüzde 10,8 artışla 403 bin 800 dolara yükseldi. Satışlar 4 bölgede de düştü, en fazla düşüş yüzde 9,4 ile Batı’da gerçekleşti.

Ocak ayından beri toplam satışlardaki yaklaşık yüzde 26’lık gerileme, 1999 yılından beri görülen en büyük 6 aylık düşüş olarak kayda geçti. Konut kredi faizlerindeki yükseliş ve fiyatlardaki artış satışların azalmasında etkili oluyor. Ancak azala talebin konut stoklarını artırmasının fiyatların gelecek aylarda düşmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

NAR Şef Ekonomisti Lawrence Yun “satışlardaki ve inşaatlardaki düşüş, konut resesyonunda olduğumuzu gösteriyor. Ancak fiyatlarda durgunluk görmüyoruz, stoklar güçlü ve fiyatlar da ulusal bazda yükseliyor” değerlendirmesini yaptı.