Advertisement
HABERLER ABONE OL

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

ABD'de 1980 yılından beri 338 hava ve iklim felaketi yaşanırken, bunların ekonomik maliyeti ise 2,2 trilyon dolara ulaştı.

Ulusal Çevre Bilgi Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, sadece son üç yılda yaşanan ve 1.030 kişinin hayatını kaybettiği 56 felaketin ekonomik maliyeti 315 milyar dolar oldu.

Son yaşanan fırtınanın ise şimdiden 5 milyar dolarlık bir fatura çıkarması öngörülüyor. Özellikle havayolu ve lojistik şirketlerinin operasyonlarının durması ve birçok işyerinin kapanmasından dolayı ciddi zararın olduğu belirtiliyor.

Federal hükümetten acil yardım onayı

ABD Başkanı Joe Biden, kış fırtınasının en çok zarar gördüğü New York eyaletine acil federal fondan destek vereceğini açıkladı.

Biden yönetimi iptal edilen uçuşlarla ilgili de devreye girdi. ABD'nin önemli havayolu şirketlerinden Southwest şirketinin geçen haftadan beri 10 bin 700 uçuşunu iptal etmesinden sonra ABD Ulaştırma Bakanlığı soruşturma açtığını duyurdu.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Southwest CEO'su Bob Jordan'ı arayarak uçuşu iptal edilen yolcuların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Pandemi nedeniyle Biden yönetiminin havayolu şirketlerine verdiği teşvik paketinden Southwest'e7 milyar dolarlık destek sağlandığının ortaya çıkması nedeni ile kamuoyunda tepkiler daha da artmış durumda.

Kripto madencileri zorda

ABD'deki kripto madencilerinin üretimi Kuzey Amerika'yı kasıp kavuran fırtına nedeniyle hafta sonu boyunca yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle düştü.

ABD'nin en büyük madencilerinden iflas koruması için başvuruda bulunan Riot Blockchain ve Core Scientific de kış şartlarının kötüleşmesinden dolayı operasyonlarını durdurmuştu.

Aynı şekilde Texas Blockchain Konseyi Endüstri Grubu'nun Kurucusu ve Başkanı Lee Bratcher, Teksas'ta endüstriyel ölçekli Bitcoin madenciliği yükünün yüzde 99'unun hafta sonu geçici kapatıldığını açıklamıştı.