Advertisement

ABD'de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı geçen hafta, işletmelerin yeniden açılmaları ile birlikte kademeli düşüşünü sürdürdü. Bu durum, koronavirüs pandemisinden kaynaklanan uzun vadeli iş gücü piyasası zorluklarının altını çiziyor.

İşsizlik maaşı başvuruları 6 Haziran'da biten haftada 1.54 milyon doldu. Başvurular önceki hafta 1.9 milyon seviyesindeydi. Başvurular Mart ayının sonunda zirve yaptıktan sonra kademeli olarak düştü, ancak haftalık başvuru adedi toplamının boyutu halen Büyük Resesyon dönemindeki en kötü haftanın iki katından fazla.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik maaşı başvurularının geçen hafta 1.55 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi veri sonrası düşüşünü sürdürürken, ABD endeks vadeli kontratları, koronavirüse ve ekonomik toparlanmanın hızına ilişkin endişelerin artması ile birlikte düşük seviyelerini korudu.

İşsizlik maaşı başvurularından yararlananların toplam sayısını gösteren süregelen başvurular, beklenenden daha az düşerek, 30 Mayıs haftası 20.9 milyona geriledi. Dört haftalık hareekti ortalamaya göre başurular ise üst üste ikinci haftada da gerileyerek 22 milyona indi.