Advertisement

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, yüzde 1,30'nun altını test ederek Şubat ayı ortasından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de verilerin ekonomik toparlanmanın beklenen kadar güçlü olmadığına işaret etmesiyle birlikte piyasalardaki risk iştahı azaldı. ISM Hizmet Endeksi Haziran’da dört ayın en düşüğüne gerileyerek 60,1 olurken istihdam endeksi 55,3’ten 49,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi.

Risk iştahının azalmasıyla hazine tahvillerine olan talep artarken altın fiyatları da güvenli limanlara hücumdan faydalandı. Salı günü 1.815 dolara kadar tırmanan ons altın, çarşamba günü hafta başından bu yana yüzde 0,8 yükselişle 1.801 dolar seviyesinde bulunuyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, aşılama çalışmaları ve toparlanmaya dair beklentilerle Şubat başından Mart ayı sonuna kadar istikrarlı bir artış kaydederek 2021 yılının zirvesine ulaşmıştı. Nisan ayında kademeli bir şekilde gerileyen tahvil faizleri, Mayıs ayını dalgalı bir seyirle geçmişti.

15-16 Haziran’daki Fed toplantısında politika yapıcılardan gelen şahin mesajlardan sonra yaklaşık15 baz puan gerileyen 10 yıllık tahviil faizleri, Temmuz başından bu yana 13 baz puan düşüş kaydetti.

Düşük hacimler ve kısa pozisyon kapama telaşı ralliyi destekliyor

TD Securities stratejistleri 10 yıllık tahvile karşı kısa pozisyon tavsiyesini geri çekerken “yaz mevsiminin yarattığı düşük hacimler ve kısa pozisyon kapama telaşının” tahvilde ralliyi tetiklediği görüşünde.

ISM Hizmetler Endeksi’nin mayısta 64 ile rekor zirveye çıkmasının ardından haziranda 60,1 ile 63,5’lik beklentinin çok altında kalması tahvil harketini tetikledi.

BMO Capital Markets stratejistleri Ian Lyngen ve Benjamin Jeffery’e göre bu veri ABD’nin mevcut toparlanmasının “geçici” olduğuna dair önemli bir işaret.