Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de ÜFE, düşen emtia maliyetleri ve iyileşen tedarik zincirlerine bağlı olarak bir yıldır devam eden yavaşlamayı Nisan ayında da sürdürerek ılımlı seyrini sürdürdü.

Çalışma İstatistikleri Bürosu'ndan Perşembe günü yayımlanan verilere göre, nihai talep için ÜFE bir yıl öncesine göre yüzde 2,3 artarak 2021'in başından bu yana en yavaş hızını kaydetti. Gösterge, bir ay öncesine göre ise yüzde 0,2 arttı.

Manşet enflasyon tarafında ÜFE'deki aylık artışın yüzde 80'i hizmetlerden kaynaklandığı gözlendi.

Veriler, tüketici enflasyonunun hala yüksek olmasına rağmen ümit verici yumuşama işaretleri göstermeye başladığına işaret etmesinden bir gün sonra geldi.

Nakliye gecikmeleri, kıtlıklar ve diğer lojistik baş ağrıları, 2021'de ve 2022'nin ilk yarısında çeşitli malların fiyatlarını keskin bir şekilde artırırken, bu zorlukların kademeli olarak iyileştirilmesi, enflasyonu düşürmede kritik bir faktör oldu.

Toptan fiyatların bir ölçüsü olan ÜFE, yıllık bazda istikrarlı bir şekilde yavaşladı.

Geçen hafta 2007'den bu yana ilk kez faizleri yüzde 5'in üzerine çıkaran Fed, enflasyonist baskıların anlamlı bir şekilde azaldığına dair işaretler için hizmet fiyatlarını yakından takip ediyor.

Değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek ÜFE olarak adlandırılan gösterge geçtiğimiz ay yüzde 0,2 artarken yıllık bazda artış ise yüzde 3,2 olarak gerçekleşti.

Öte yandan ticaret hizmetleri çıkarıldığında, ÜFE bir ay öncesine göre yüzde 0,2 ve bir yıl öncesine göre yüzde 3,4 arttı.

Başta sağlık hizmetlerinde olmak üzere ÜFE raporundaki çeşitli kategoriler, bu ayın sonunda açıklanacak olan ve Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat göstergesini hesaplamak için kullanılıyor.

Hastanede ayakta tedavi fiyatları, evde sağlık ve darülaceze bakımı gibi Nisan ayında bir ay öncesine göre daha hızlı bir artış gösterdi. Bunun yanında, hastanede yatan hasta bakımı ve huzurevinde bakım maliyetlerinde artışta ise yumuşama gözlendi.

Üretim hattındaki önceki fiyatları yansıtan ara talep için işlenmiş malların maliyetleri, enerji ve gıda maliyetlerindeki düşüş nedeniyle yüzde 0,4 düştü. Bu maliyetler hariç tutulduğunda ise, kategori yaklaşık bir yılın en yüksek artışını gerçekleştirdi.