Advertisement
ENERJİ ABONE OL

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Çarşamba günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'a Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının Türk sularından geçen gemilere ek kontroller yapılmasını gerekli kılmadığını söyledi.

Açıklama ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapıldı.

Türkiye ay başından bu yana boğazlardan geçecek ham petrol gemilerinden, geminin mali mesuliyet sigortasının her geçiş için geçerli olduğunu gösteren bir mektup istiyor.

Bu yeni zorunluluk nedeniyle boğazlardan geçiş için bekleyen tanker sayısı ve geçiş için bekleme süresi artmaya başlamıştı.

Kazakistan 'bekleme süresi normal' derken Rusya endişeli

Son günlerde Rus petrolüne getirilen yeni yaptırımların sigortaları kapsamasıyla Türkiye'nin Rus petrolü taşıyan gemilerden özel mektuplar istemesi Boğaz yakınında tankerlerin yığılmasına yol açmıştı.

Kazakistan Enerji Bakanlığı, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin bekleme sürelerinin altı gün olduğunu bildirdi. Bakanlıktan e-postayla yapılan açıklamada, “Bu, kış sezonu için normal bir bekleme süresi, geçen yıl aralık ayındaki bekleme süresi 14 gün kadardı” ifadeleri kullanıldı.

Rusya tarafı ise endişelerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko Rusya’nın Türk kıyılarındaki tanker kuyruğundan endişeli olduğunu dile getirdi.

RIA’nın haberine göre Grushko, “Elbette Rus şirketlerinin çıkarlarından dolayı endişeleyiz. Sorun çözülmezse, siyasi seviyede sorunu dile getireceğiz” ifadelerini kullandı