Advertisement

ABD hisse senedi endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs salgını ile mücadele için açıkladığı tedbirlerin neredeyse bir aydır türbülans içinde olan piyasaları yatıştıramamasının ardından kayıplarını sürdürdü ve alt işlem sınırına inerek devre kesiciyi tetikledi.

Nasdaq 100 ve Dow Jones endeks vadelileri kısa süreliğine daha fazla kaybı önlemek için koyulan alt işlem sınırında seyretti. Böylelikle son bir hafta içinde üçüncü kez traderlar arasında paniği önlemek için koyulan alt sınır test edilmiş oldu.

Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) E-mini kontratları Tokyo saati ile 11:47'de yüzde 4.9 kadar düştü. Nasdaq 100 kontratları 7,600 seviyesine inerken, Dow Jones vadelileri 22,210'a gerileyerek Chicago Mercantile Exchange tarafından her gün belirlenen alt işlem sınırını test etti.

Küçük İşletmeler İdaresine virüsten etkilenen firmalara sermaye ve likidite sağlamasına yönelik talimat verdiğine dikkati çeken Trump, düşük faizli kredilerin virüs kaynaklı geçici ekonomik sıkıntılarının üstesinden gelmeleri için küçük işletmelere yardımcı olacağını, söz konusu idarenin salgından etkilenen eyaletlerde kredi sağlamaya başlayacağını ve Kongre’den bu program için 50 milyar dolarlık ilave kaynak artırımına gitmesini istediğini söyledi.

Trump, acil durum yetkisini kullanarak, salgından olumsuz etkilenen kişiler ve işletmeler için faiz veya ceza uygulanmaksızın vergi ödemelerinde ertelemeye gidilmesi için Hazine Bakanlığına talimat vereceğini belirterek, “Bu ekonomiye 200 milyar dolardan fazla ilave likidite sağlayacaktır.” diye konuştu. 

Başkan Trump, çalışanların maaşları üzerinden yapılan vergi kesintilerinin hafifletilmesi için Kongre’ye çağrıda bulundu.

Medley Global Advisors idari direktörü Ben Emons, "Kaçırılan nokta ücretlilerin vergi indirimleri ve ücretlilere vergi tatili konularına ilişkin açıklık," dedi ve "Bu nedenle piyasa bu gibi tedbirlerin salgın yayıldıkça ekonomiyi ayakta tutup tutmayacağını görmek istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi Çarşamba günü nakit işlemlerde yüzde 4.9 düştü ve kısa süreliğine tüm zamanların zirvesinden yüzde 20'den daha fazla düşmesine karşın boğa hareketini korudu. Dünya Sağlık Örgütü hastalığı pandemi olarak niteledi.