Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Swap piyasalarında enflasyon verisi açıklanmadan önce ABD Merkez Bankası’nın Mayıs'ta 25 baz puanlık faiz artırım beklentisi yüzde 80'den yüzde 70 civarına geriledi.

Bu beklentiyle birlikte Hazine tahvilleri ralli yaptı, politika faizine duyarlı olan 2 yıllık tahvilin getirisi 15 baz puan düşerek yüzde 3,87 oldu.

TD Securities Faiz Stratejisti Priya Misra enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirterek "Enflasyonda zirve görüldü bu nedenle Fed üzerindeki faiz artırım baskısı azalacaktır. Faiz piyasası da zayıf gelen manşet enflasyon verisine tepki gösteriyor." değerlendirmesini yaptı.

Bugün açıklanan verilere göre yıllık enflasyon yüzde 6'dan yüzde 5'e geriledi. Beklenti yüzde 5,1'di. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon ise yüzde 5,5'ten yüzde 5,6'ya yükseldi.

New York'taki Lazard'da Stratejist olan Ronald Temple "Ilımlılaşan fiyat baskıları ve istihdam piyasasındaki soğuma, piyasalarda geçici rahatlamaya neden olacak. Bu iyi bir haber olsa da sıkılaşma henüz bitmiş değil" ifadesini kullandı.

Wells Fargo Kıdemli Ekonomisti Jay Bryson ise ekonomi sadece kademeli biçimde yavaşlarsa 2023'te faiz indirimlerinin mümkün olmayacağını belirtti. Bryson "Eğer yumuşak iniş gerçekleşirse enflasyon yüzde 3 - 3,5 civarında kalabilir. Fed enflasyonu yüzde 2'lik hedefe indirmek istiyorsa yıl sonuna kadar faiz indirimi görmeyebiliriz." şeklinde konuştu.