Advertisement

ABD hisse senetleri, ekonomiye ilişkin zorlu uyarılar, ekonomik veriler ve şirket finansallarının koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin bir kez daha altını çizmesi ile birlikte değer kaybetti.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, ABD'de bugün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verisinin beklenenden kötü çıkması ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde'ın Euro Bölgesi ekonomisinin bu yılyüzde 12 daralabileceğini kaydetmesi sonrası yedi haftanın zirvesinden düştü. Güçlü çıkan Micsosoft Corp., Facebook Inc. ve Tesla Inc.'nin finansalları teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi'ndeki düşüşleri sınırladı.

Yatırımcılar dikkatlerini, koronavirüs tedavisine ilişkin artan umutlara ve kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik planlara rağmen ekonomik görünümdeki olumsuz seyre çevirmiş durumda. ABD hükümetinin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu en üst yetkilisi Anthony Fauci, Gielad'ın ilacının denemelerinin "oldukça iyi haberler" sunduğunu söylerken, teknoloji devlerinin güçlü finansalları ekonominin bir kısmının halen iyi olduğunu işaret ediyor.

Commonwealth Financial Network yatırım yönetimi müdürü Brian Price, "Büyük teknoloji şirketlerinin kârlarının iyi gelmesi umut verici bir gelişme, ancak halen zorluklar var," dedi ve "Piyasada görülebilir gelecek için it-çek durumu söz konusu" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi TSİ 17:00'de 25.78 puan ya da yüzde 0.9 düşüşle 2,913.73 puana inerken, Dow Jones Endeksi 268.57 puan ya da yüzde 1.1 düşerek 24,365.29 puana ve Nasdaq Endeksi 8.75 puan ya da yüzde 0.1 kaybederek 8,905.96 puana indi.