Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD'de istihdam verileri teşviklerin devam etmesi gerektiğine yönelik beklentileri desteklerken hisselerde rekor seviyeler kaydedildi.

S&P 500 endeksi ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının ardından güniçi rekor seviyesini yeniledi. Dow Jones ve NAsdaq endekslerinde de yukarı yönlü ivme görüldü.

ABD'de beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinin ardından 10 yıllık tahvil getirisinde 10 baz puanın üzerinde düşüş gerçekleşmişti. Bloomberg Dolar Endeksi'nde de günlük düşüş yüzde 0,5 seviyesine ulaşmıştı.

ABD'de Nisan ayında tarım dışı istihdam 266 bin artış kaydetti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede Nisan ayında 1 milyonluk tarım dışı istihdam yaratıldığı yönündeydi.

Nisan ayında ülkedeki işsizlik oranı da yüzde 6,1'e yükseldi. Ekonomistlerin beklentisi işsizliğin Nisan'da yüzde 5,8 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Böylelikle ülkede 2020'nin Nisan ayından bu yana işsizlikte ilk kez artış izlendi.

Saatlik kazançlar tarafına bakıldığında ise ekonomistlerin beklentilerini aşan bir tablonun ortaya çıktığı görüldü. Buna göre Nisan'da ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Ekonomistler bu veride herhangi bir değişim beklemiyordu. Yıllık bazda ise yüzde 0,4 düşüş beklenen ortalama saatlik kazançlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 artış kaydedildi.