Advertisement
HABERLER ABONE OL

150 milyar dolarlık yatırım şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Çin’in serveti genele yayma politikasını överek, ABD’nin de içinde bulunduğu ülkelere kişiler arasındaki servet uçurumunu azaltmaları çağrısında bulundu.

Ünlü yatırımcı, Pazartesi günü UBS Group AG yatırım konferansında yaptığı konuşmada, Başkan Şi Jinping’in teşvikinin, servetin ve fırsatların daha dengeli dağıtılmasını sağlayarak ekonomilerinin daha geniş bir yetenek havuzuna sahip olmasını sağladığını kaydetti.

Dalio bu politikanın, ülkenin Mao Zedong dönemi komünist modeline geri döndüğü konusunda endişelenen uluslararası yatırımcılar tarafından yanlış anlaşıldığını sözlerine ekledi.

Çin yanlısı açıklamaları gerginliğe neden olmuştu

Çin’de son dönemde kişiler arasındaki gelir uçurumunu hedef alan eleştiriler düzenleyicilerin teknoloji sektörü başta olmak üzere konuya dahil olmalarını sağlayarak yatırımcıların endişelenmesine neden olmuştu.

“Serveti elde ettikten sonra o fırsatları eşit bir şekilde dağıtmanın yollarını ararsınız” diyen Dalio “ABD’nin ve benzeri çok daha fazla ülkenin serveti genele yaymaya ihtiyacı var” yorumunda bulundu.

Uzun süredir Çin hayranı olarak bilinen Dalio’nun Çin halkı ve hükümetini öven yorumları son zamanlarda politikacılar tarafından eleştirilmesine ve Senato için seçimlere girecek eski CEO’su David McCormick ile gerginlik yaşamasına neden olmuştu.