Advertisement

Moderna Inc. Trump yönetimi ile, toplam 1.5 milyar dolarlık bir değere ulaşabilecek 100 milyon dozluk Kovid-19 deneysel aşı için anlaşmaya vardı. Bu, ABD'nin test aşamasındaki en ileri aşıları stoklama yönünde attığı diğer bir adımı işaret ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Moderna ile 100 milyon dozluk koronavirüs aşısının üretim ve teslimatı için anlaşmaya vardığımızı açıklamaktan mutluluk duyuyorum," dedi ve "Federal hükümet bu aşı dozlarına sahip olacak, bunları satın alıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD yönetiminden aşı testi için 955 milyon dolar destek alan Moderna, aşının bir dozunu yaklaşık 15 dolara ya da iki dozluk bir paketi 30 dolara satacak.

ABD daha önce aşı konusunda deneyler yapan diğer bazı şirketlerle tedarik anlaşması yaptı. Yönetim Temmuz ayında Pfizer Inc. ve Alman ortağı BioNTech SE'den, deneylerin başarılı sonuç vermesi durumunda, 1.95 milyar dolar tutarında 100 milyon doz RNA aşısı satın aldı. Bu ayın başında ise, federal hükümet ayrıca Johnson & Johnson'dan 1 milyar doların üzerinde 100 milyon dozluk açı için tedarik anlaşması yaptı.

Pfizer'ın doz başına fiyatı Moderna'nınkinden biraz daha yukarıda, ancak Pfizer hükümetten henüz aşı testine destek için para almadı.