Advertisement

Sağlık Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre, Türkiye‘de son 24 saatte 271 bin 547 Kovid-19 testi yapıldı, 49 bin 584 kişinin testi pozitif çıktı, 211 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 3 oldu. Türkiye’de 7,33 milyonu ikinci doz olmak üzere toplam 17,7 milyon doz aşı yapılmış durumda.

İngiltere de AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech’in ardından Moderna aşısını uygulamak için onay verdi. İngiltere Başbakanı Boris
Johnson, seyahat yasağını 17 Mayıs’ta sonlandırmak için hala umut olduğu mesajını verdi.

Biden, 19 Nisan’a kadar tüm yetişkin Amerikalıların aşı programına dahil edileceğini açıkladı. Bu tarih daha önce 1 Mayıs olarak açıklanmıştı.

California'da kısıtlamalar kalkıyor

ABD'nin en kalabalık eyaleti California'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomiye getirilen kısıtlamaların, 15 Haziran itibarıyla tamamen kaldırılacağı açıklandı.

Vali Gavin Newsom, yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarında hastaneye yatışların azaldığını ve insanların hızla aşılandığını belirterek, "20 milyondan fazla kişinin aşılanması sayesinde California ekonomisini tamamen açmanın zamanı geldi." ifadesini kullandı.

Maske takmak ve aşı olmak gibi kuralların devam edeceğini vurgulayan Newsom, "Tünelin sonundaki ışık hiç bu kadar parlak olmamıştı." değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, kısıtlamaların 15 Haziran itibarıyla tamamen kaldırılacağı eyalette, risk seviyelerini belirlemek için kullanılan 4 renk kodlu sistemin de sonlandırılacağı bilgisi paylaşıldı.

- Bazı yerlerde kaldırılan yasaklar

Mart başında Teksas eyalet yönetimi, maske zorunluluğunu kaldırmış ve işletmelerin yüzde 100 kapasite ile yeniden açılmasına izin vermişti.

Arizona Valisi ise işletmelerdeki kapasite sınırlamalarını sona erdirmekle birlikte maske kuralının uygulanmaya devam edeceğini belirtmişti.

Alabama'da da 9 Nisan'dan sonra maske zorunluluğunun kaldırılacağı duyurulmuştu.

Hükümet binalarında maske kuralına son veren Güney Carollina'da ise restoran çalışanlarının bir süre daha maske takması gerektiği vurgulanmıştı.

Macaristan Kovid-19 tedbirlerini gevşetme kararı aldı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılananların sayısının 2,5 milyonu geçtiğini ve bu yüzden yarından itibaren iş yerlerinin açılacağını söyledi.

Orban, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, ülkede bugün itibarıyla 2,5 milyon kişiye aşı uygulandığını ve bununla önemli bir kilometre taşına ulaşıldığını söyledi.

Macaristan'da aşı programında son dönemde ciddi bir ilerleme kaydedildiğine dikkat çeken Orban, "Ülkede son 1 ay içinde aşılanan kişi sayısını 2,5 katına çıkardık, bu yüzden yarından itibaren iş yerleri açılabilir ve tekrar hizmet vermeye başlayabilirler." ifadelerini kullandı.

Aşı programının aynı hızda devam edeceğini de belirten Orban, ülkesinin, Avrupa Birliği'nde (AB) aşı olmak isteyen herkesi aşılayan ilk ülke olacağını da savundu.

- Çin ve Rusya ile aşı anlaşması yapan ilk AB ülkesi

Rusya ve Çin ile aşı anlaşması yapan ilk AB ülkesi olan Macaristan, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V ve Sinopharm aşılarının kullanımına onay vermişti.

Macaristan, Çin'den 5 milyon, Rusya'dan da 2 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alma konusunda anlaşmıştı.

Başbakan Orban'a Çin'in Kovid-19'a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısı uygulanmıştı.

Macaristan'da son 24 saatte 1899 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayısının 691 bin 743'e çıktığı ülkede, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 170 artarak 22 bin 98'e yükseldi.

Brezilya'da yeni tip koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 4 bin 195 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 86 bin 979 yeni vakanın tespit edilmesiyle, vaka sayısı 13 milyon 100 bin 580'e, iyileşenlerin sayısı da 11 milyon 558 bin 784'e yükseldi.

Ülkede son 24 saatte 4 bin 195 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam, salgının başlangıcından bu yana Brezilya'da bir günde görülen en yüksek Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı olarak kayda geçti. Ülkedeki ölü sayısı 336 bin 947'ye çıktı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD'nin ardından Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19'un daha bulaşıcı türü P1'in yayılması nedeniyle zor günlerden geçiyor.

İspanya Başbakanı Sanchez "yaz sonuna kadar 18 yaş üstü nüfusun yüzde 70'inin aşılanması" vaadini yineledi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, mevcut durumda ülke nüfusunun yüzde 6'sına ulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılanların oranının yaz sonunda yüzde 70 olacağına ilişkin hükümetin verdiği vaadi yineledi.

Sanchez, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"En ihtiyatlı senaryoda, 18 yaş üstü nüfusun yüzde 70'inin Kovid-19 aşılama süreci ağustos ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak." diyen Sanchez, mevcut durumda yaklaşık 3 milyon olan aşı yapılan kişi sayısının gelecek ay 5 milyona, haziranda 10 milyona, temmuzda 25 milyona ve ağustos sonunda 33 milyona ulaşacağını söyledi.

Kovid-19'da aşılama çalışmalarının hızlanacağını vurgulayan Sanchez, "Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Janssen firmalarından nisan ve haziran arasında İspanya'ya 38 milyon doz aşı gelmesi öngörülüyor. Bu sayı eylül sonuna kadar 87 milyon dozu bulacak. Şimdiye kadar gelen aşılardan 3,5 kat daha hızlı aşı gelecek. Bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren en büyük hedef aşı olmak, aşı olmak ve aşı olmak olacak." ifadelerini kullandı.

Sanchez, diğer yandan salgından dolayı 25 Ekim 2020'den itibaren uygulanan olağanüstü halin (OHAL) öngörüldüğü gibi 9 Mayıs'ta sonlandırılacağını açıkladı.

Sanchez ayrıca, Kovid-19'a karşı aşılama çalışmalarının öngörüldüğü gibi tamamlanması halinde bunun ekonomideki etkilerinin de olumlu olacağını, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) İspanya'daki 2021 yılı ekonomik büyüme tahminini, ocak ayına göre yarım puan artırarak yüzde 6,4'e çıkardığını ifade etti.

İspanya Başbakanı, ülke ekonomisi için büyük bir öneme sahip turizm sektörünün canlandırılması için Kovid-19 aşısı olanlara verilmesi öngörülen "yeşil pasaportun, ücretsiz ve tüm dünyada geçerli olacağını" ifade etti.

Avrupa'da Kovid-19'un en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan ve üçüncü dalganın başlayacağına ilişkin ilk işaretlerin gelmeye başladığı İspanya'da bu zamana kadar 3 milyon 311 bin 325 vaka tespit edilirken, 75 bin 783 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.