Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD’de ihraç edilen malların değerinin Aralık ayında gerilemesiyle mal ticaret açığı beklentilerin üstünde büyürken art arda dördüncü ayında da açık vermiş oldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre açık geçtiğimiz ay yüzde 8,8 büyüyerek 90,3 milyar dolara ulaştı. Enflasyondan arındırılmamış rakamlar Bloomberg’in ekonomistler arasında yaptığı ankette çıkan 87,9 milyar dolarlık beklentinin üstünde geldi.

İthalat yüzde 1,9 artarak 257,1 milyar dolara yükselirken ihracat ise Şubat ayından bu yana en düşük seviye olan yüzde 1,6 ile 166,8 milyar dolar oldu.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri, geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 5,6 artışla beklenenden fazla yükseldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan diğer bir veride Aralık 2022'ye ilişkin dayanıklı mal siparişleri rakamları açıkladı.

Buna göre, dayanıklı mallara yönelik siparişler, Aralık’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 5,6 yükselişle 286,9 milyar dolar oldu. Son 5 ayın 4'ünde artış gösteren dayanıklı mal siparişlerinin bu dönemde yüzde 2,5 yükselmesi öngörülüyordu.

Dayanıklı mallara yönelik siparişler, geçen yıl Kasım’da ise yüzde 1,7 azalarak 271,6 milyar dolara gerilemişti.

Ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler, Aralık 2022'de yüzde 16,7 artış gösterdi. Ulaşım hariç siparişler, aynı dönemde yüzde 0,1 düşerken, savunma hariç siparişler yüzde 6,3'lük yükseliş kaydetti.

Ömrü en az 3 yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, sanayi üretimine ilişkin bilgi vermesi açısından önem taşıyor.