Advertisement

ABD’de endeksler ABD Temsilciler Meclisi’nin, Başkan Donald Trump’a yönelik azil sürecinin prosedürlerini resmileştiren karar tasarısını onaylaması ve beklenen ticaret anlaşmasına dair Çin tarafından şüpheli yaklaşımların gelmesiyle geriledi.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,52 azalışla 27.046,23 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,30 kayıpla 3.037,56 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,14 gerilemeyle  8.292,36 puan seviyelerinde seyretti.

ABD Başkanı Donald Trump, Şili’nin Kasım ayında başkent Santiago kentinde yapılacak ve Trump ile Xi'nin katılacağı APEC Zirvesi'nin iptal edildiğini duyurmasının ardından twitter hesabından  "Çin'le anlaşma imzalamak için yeni bir yer arıyoruz" ifadesini kullandı.

Çinli yetkililer ise, ABD ile uzun vadeli kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varılacağından şüphe duyuyor.

Konuya yakın kaynaklara göre Pekin'e geçen haftalarda gelen ziyaretçilerle gerçekleştirilen şahsi görüşmelerde, Çinli yetkililer en zorlu konulardaki duruşunu değiştirmeyecekleri uyarısında bulundu.

Kaynaklara göre Çinli yetkililer ABD Başkanı Donald Trump'ın fevri doğası ve hatta geçen haftalarda iki tarafın onayladığı kısmi anlaşmadan da cayabileceğinden endişe duyuyor.

Trump’ın azline yönelik başlatılan süreçte, ABD Temsilciler Meclisi, sürecin prosedürlerini resmileştiren karar tasarısını onayladı.

Makroveri ajandasında, ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 26 Ekim haftasında 218 bine yükseldi. Beklenti 215 bin idi.  ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre kişisel gelirler % 0.3 ile beklentiye paralel artarken, harcamalar % 0.2 arttı.

Beklenti gelirlerin ve harcamaların % 0.3'er oranda artmasıydı. PCE deflatör aylık bazda değişmezken yıllık bazda % 1.4'ten % 1.3'e geriledi ve Fed'in % 2'lik hedefinin altında kaldı. Çekirdek PCE beklendiği gibi yıllık % 1.8'den % 1.7'ye geriledi, aylık bazda ise değişmedi