Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD’de konut fiyatları Ağustos’ta da yükseldi ancak fiyat artışları rekor biçimde hız kesti.

S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksi Ağustos’ta ulusal bazda yıllık yüzde 13 arttı. Geçen ay yıllık yüzde 15,6 artış olmuştu. Yüzde 2,6’lık düşüş endeks tarihindeki en sert düşüş olarak kayda geçti.

10 kentte konut fiyat endeksi bu dönemde yıllık yüzde 12,1 arttı. Temmuz’da artış oranı yüzde 14,9’du. 20 kentte fiyat endeksi önceki ay yüzde 16 artış sonrası Ağustos’ta yüzde 13,1 arttı. Ancak fiyat artışlarındaki bu yavaşlamaya rağmen fiyatlar geçen seneye göre yükseldi.

S&P DJI Yöneticisi Craig Lazzara 20 kentin tamamında fiyat artışlarının hız kestiğini belirterek “veri, fiyatların 2022’nin baharında zirve yaptığını, o dönemden beri de düşüşe geçtiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı. Lazzara makroekonomik görünümdeki kötüleşme nedeniyle konut fiyatlarının düşmeye devam edebileceğini belirtti.

Fed’in yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz artışlarına başlaması konut sektörünü olumsuz etkiledi. Mortgage faizlerindeki rekor yükseliş konut talebini azalttı.

Önceki gün açıklanan veriler de 2. el konut satışlarının sekizinci ayda da düşmeye devam ettiğini göstermişti.

Bugün açıklanan diğer bir veri olan Conference Board Tüketici Güven Endeksi de Ekim’de 107,8’den 102,5’e geriledi. Beklenti 106,5’ti.