Advertisement

Çin’den ABD’ye deniz yolu yük taşımacılığı fiyatları 10 bin dolara yaklaştı.

Drewry tarafından hazırlanan Dünya Konteyner Endeksi’ne göre Şanghay’dan Los Angeles’a yaklaşık 12 metrelik konteynerin spot navlun fiyatı önceki haftaya göre yüzde 5, bir önceki yıla göre de yüzde 229 artışla 9.631 dolara yükseldi. 8 önemli ticaret rotasını gösteren bileşik endeks geçen yıla kıyasla yüzde 333 artarak 8 bin 796 dolara yükseldi.

Drewry fiyatların gelecek haftalarda daha da yükselmesini bekliyor.

Fiyatlardaki artış, A.P. Moller-Maersk ve Cosco gibi taşımacılık hizmeti veren şirketlerin kârını artırsa da ithalatçıların maliyetlerinin artması açısından zorlayıcı oluyor. Bazı firmalar bu nedenle perakende fiyatlarını artırıyor ve bu durum, Merkez bankalarını da endişelendiren enflasyonist baskılara neden oluyor.

Mayıs ayı sonunda Şanghay’dan Rotterdam’a konteyner maliyeti 10 bin dolar eşiğini geçmişti. Fiyatlar bu hafta da artışını sürdürerek geçen yıldan beri yaklaşık yüzde 600 artışla 12 bin 795 dolara kadar çıktı.

Drewry verilerine göre Şanghay - Los Angeles hattında fiyatlar 2011 - Mart 2020 arası 1.800 doların da altındaydı.

Fiyatların yükselişinde Amerikalı tüketicilerin ve şirketlerin artan talebi ve konteyner sıkıntısının etkili olduğu belirtiliyor.