Advertisement

Dolar Aralık ayında oldukça kötü bir performans gösterdi ve durum daha da kötüye gidebilir.

ABN Amro Bank NV'ye göre, ABD para birimi, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında ateşkese varılması ve küresel büyümenin iyileşmekte olduğuna ilişkin işaretlerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebi azaltması ile birlikte kayıplarını sürdürmeye hazırlanıyor. M&G Investments Ltd. ise, aynı zamanda, Fed'in güvercin bir eğilim göstereceğini ve bunun da ABD Hazine tahvilleri tarafından sağlanan faiz priminin daralmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Amsterdam'da ABN Amro Bank kıdemli Döviz stratejisti Georgette Boele, "Dolara 2019 yılında güvenli liman desteği geldi, ancak şimdi ticaret ateşkesi var," dedi ve "Dolar uzun vadeli zayıflama yolunda" değerlendirmesinde bulundu.

ABD dolarının 10 önemli küresel para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Aralık ayında yüzde 2 ile yaklaşık 2 yılın en büyük aylık kaybını gerçekleştirdi. Endeksin 2019 yılının başlarındaki kazançlarını sürdürememesi, 2011 yılındaki en düşük seviye ile 2017 başındaki zirve arasındaki yüzde 40'lık bir yükseliş gören rallinin altına bir çizgi çekmiş görünüyor.

Dolar, ABD ve Çin'in uzun zamandır devam eden ticaret anlaşmazlığını sonlandırmak için kısmi ticaret anlaşmasına yaklaştığına ilişkin işaretlerin artması ile birlikte Ekim ayından itibaren zayıflamaya başladı. Anlaşma nihayet Aralık ayında ABD Başkanı Donald Trump tarafından teyit edildi.

ABD dolarının uzun süre devam eden yükselişinin ardındaki diğer bir destek de geçen yıl, ABD merkez bankası Fed'in faiz artırımlarını sonlandırarak Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında yavaşlayan büyümeyi desteklemek için faiz indirimlerine gitmesi ile ortadan kalktı.

Londra'da M&G Investments sabit getirili menkul kıymetler başkanı Jim Leaviss, "Fed'in 2020 yılında faiz indirmesi için biraz daha alanı var ve bu nedenle, daha zayıf bir dolar bekliyorum," dedi ve "Eğer büyüme ABD seçimlerine doğru vasat kalırsa, Fed'in üzerindeki baskı artabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in derlediği verilere göre, Fed'in güvercin duruşu ile birlikte, 2 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ile aynı vadeli Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark 2018'in sonlarındaki seviyesi olan 350 baz puandan 216 baz puana daraldı.

Philadelphia'da Brandywine Global Investment Management portföy yöneticisi Jack McIntyre, "ABD dışındaki ekonomide daha iyi büyüme görmeyi bekliyoruz," dedi ve "Dolardaki zayıflığın temel faktörü, ABD ve dünyanın kalan kısmı arasındaki göreceli ekonomik büyüme oranlarındaki değişim olacaktır" şeklinde görüş bildirdi.