Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Alibaba Group Holding Ltd., gelecek üç yılda veri merkezleri gibi bulut teknoloji altyapısına 200 milyar yuan (28 milyar dolar) yatırım yapacak.

Çinli teknoloji devi birçok ülkede en hızlı büyüyen iş kollarından biri olan bulut teknolojisinde büyümeyi hedefliyor. Telaffuz edilen rakamın, şirketin 2019 mali yılında elde ettiği gelirin yaklaşık yarısına eşit olması Alibaba'nın uluslararası büyüme için güvendiği birimine verdiği önemli gösteriyor.

E-ticaret şirketinin açıklamasına göre mevcut planı, küresel çapta 21 bölgeyi kapsayan ağını genişletmek için daha fazla veri merkezli kurma ve yapay zeka yongaları gibi alanlarda teknoloji geliştirilmesini destekleme yönünde.

Bulut işlemler, geleneksel e-ticaret dünyasının ötesinde Alibaba'nın en hızlı büyüyen girişimlerinden biri oldu. Birimin geliri Aralık çeyreğinde yüzde 62 artarak 10.7 milyar yuana yükseldi. Çinli şirket, Amazon.com Inc. ve Microsoft Corp.'un öncülük liderlik ettiği çevrim içi işlem hizmetleri sektöründen pay almaya başladı.

Alibaba artık Asya'nın lider bulut sektörü oyuncuları arasında görülüyor. Bununla birlikte Tencent Holdings Ltd. ve Baidu Inc. de hem Çin hem de sınır ötesinde rakebet için adım atmaya başlıyorlar.

Bloomberg Intelligence analisti Vey-Sern Ling, şirketin bulut birimiyle ilgili olarak "Orta vadede müşteri, altyapı ve ürün bazında ölçek kazanmak kilit önemde. Karlılık kısa vadeli bir odak noktası değil. Üç yılda harcadıkları miktar aşağı yukarı ürettikleri gelire denk olarak, önceki birkaç çeyrekte olduğu gibi birimi başa bak noktasına yakın tutmalı." dedi.