Advertisement

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo)'nun yaklaşık 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre iş dünyası güveni Eylül'de 88,6'dan 84,3'e geriledi. Bu, Mayıs 2020'den beri en düşük seviye. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini endeksin 87 değerini almasıydı.

Beklentiler endeksi Ağustos'taki 80,3'ten 75,2'ye geriledi. Bu, Nisan 2020'den beri en düşük seviye olarak kayda geçti. Beklenti 79'du. Cari koşullar endeksi de 97,5'ten 94,5'e düştü.

IFO Başkanı Celemens Fuest "Firmalar şu anki koşulların kötüleştiğini bildirdi. Gelecek aylara yönelik kötümserlik de ciddi oranda arttı. Perakendede beklentiler rekor düşük seviyeye indi. Almanya ekonomisini resesyona ilerliyor" değerlendirmesini yaptı.

Batı'nın yaptırımlarına karşılık Rusya'nın doğal gaz sevkiyatlarını kısması Avrupa'nın en büyük ekonomisinde imalat sektörünü tehdit ederken tüketicileri de olumsuz etkiliyor. Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'in gaz sıkıntılarının bu kışın ötesinde de devam etme ihtimaline karşı üretimi taşıma seçeneklerini değerlendirdiği belirtildi.

Ülkede bu hafta açıklanacak enflasyon rakamının yüzde 10'u aşması bekleniyor.