Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, ülkesinin ekonomik kriz olması durumunda ekstra 50 milyar euro (55 milyar dolar) daha harcama yapabileceğini kaydetti ve böylelikle olası ekonomik teşvik konusunda ilk kez bir rakam telaffuz edildi.

Scholz'un Almanya'nın bu konuda hemen hareket geçmeyeceğini işaret etmesine karşın, lokal ve küresel uyarı işaretleri Şansölye Angela Merkel üzerinde dengede bütçe politikasını askıya alması konusunda baskıların artmasına neden oluyor. Bu uyarı işaretleri arasında ekonominin ikinci çeyrekte daralması ve ABD ile ticaret anlaşmazlığının artma riski yer alıyor.

Scholz, "son krizin bize maliyeti, benim hesaplamalarıma göre 50 milyar euro" diyerek, söz konusu harcama rakamını, 10 yıl önceki finans krizi sorasında alınan ekstra harcama kararından bahsederken telaffuz etti.

Scholz Pazar günü Berlin'de soruları yanıtlarken, "Bu tutarı toplamalıyız ve toplayabiliriz," dedi ve "En büyük sorun, Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşından kaynaklananlar dahil, belirsizlik" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Kapat