Advertisement

Almanya fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenenden fazla bir düşüş kaydederken piyasalarda hammadde darboğazı ve uzayan teslimat sürelerinin etkisini de ortaya gözler önüne serdi.

Fabrika siparişleri yüzde 7,7 azalarak Bloomberg anketine katılan tüm ekonomistlerin beklentilerinden daha büyük bir düşüş kaydetti. Araba ve araba parçası üreticilerinin siparişleri, tedarik sıkıntılarından dolayı bir önceki aya göre yüzde 12 düştü.

Tüm dünyada yaşanan hızlı toparlanma piyasalarda hammadde açığı yaratırken tedarik sıkıntılarıyla beraber teslimat gecikmeleri de arttı.

Daimler, tedarik sıkıntılarının gelecek yıl da devam etmesini beklediklerini söylerken Volkswagen’ın Wolfsburg’daki ana üretim tesisinin 2021’de tarihin en düşük üretim rakamlarını açıklaması bekleniyor.

Almanya’da enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor fakat politikacılar fiyatlarda yaşanan artışların geçici olduğunu düşünüyor.

Almanya Ekonomi Bakanı ise Ağustos’ta yaşanan düşüşün bir önceki ay yaşanan toplu siparişler ve Ağustos’ta tesislerdeki tatillerden kaynaklandığını söyledi.