Advertisement

Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte daraldı. Avrupa'nın en büyük ekonomisi ihracattaki çöküşün etkisiyle resesyonun eşiğine geldi.

ABD ile Çin arasında giderek daha saldırgan bir hal alan ticaret savaşı, Almanya'nın imalat sektöründeki kötü gidişin kısmen de olsa sorumlusu. Yılın ikinci çeyreğinde ihracatın yüzde 1.3 azalmasıyla birlikte Almanya ekonomisi daraldı.

Almanya ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre mevsim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 0.1 daralarak beklentiyi karşıladı. Mevsimsellikten arındırılmamış olarak yıllık bazda değişmedi. Net ticaret toplam GSYİH'den 0.5 yüzde puanı eksiltti. Yatırımlar da ikinci çeyrekte bir miktar azaldı.

Bundesbank'ın tahminlerine göre GSYİH üçüncü çeyrekte yine daralabilir. Azalan iş dünyası güveni de Başbakan Angela Merkel üzerindeki mali teşvik baskısını artırıyor.

Almanya'nın ihracat ağırlıklı ekonomisi ABD'den kaynaklı ticaret savaşının etkisiyle önemli ölçüde yan hasar aldı. Ticaret gerginliğinde tansiyon yükselmeyi sürdürüyor ve çok geçmeden Almanya'ya daha fazla yaklaşabilir. ABD Başkanı Donald Trump bu ay başında Avrupa'dan ithal edilen otomobillere vergi uygulama tehdidinde bulunarak Avrupa Birliği'nin (AB) “Çin'den daha kötü” olduğunu söylemişti.