Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Konuya yakın kaynaklara göre Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, koronavirüs pandemisinden ekonomik olarak etkilenen belediyelere yardım için 57 milyar euroluk (62 milyar dolar) yardım paketi planlıyor.

Scholz'un miktar belirtmeden Cumartesi günü açıkladığı planın, yerel hükümetlerin borcunu karşılamasına ve pandemi nedeniyle aksayan vergi yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

Maliye Bakanlığı yetkilisine göre Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde kamu borcunu GSYİH'nin yüzde 80'inin üzerine taşıyabilecek teşvik önlemlerini fonlamak için borçlanmayı artırmayı değerlendiriyor. Mevcut durumda yüzde 60 civarında bulunan oran, Maliye Bakan Yardımcısı Jeorg Kukies'in Cuma günü yaptığı yüzde 75'lik tahminin de üzerinde.

Almanya'da hükümet ve parlamento, anayasal borç limitlerinin yükseltilmesi için olağanüstü yetkilerini kullanarak bu yıl için 156 milyar euroluk yeni borçlanma için bütçe planını geçirdiler. Der Spiegel'in Cuma günkü haberine göre yönetim 100 milyar euroluk destek bütçesi planlıyor.

Angela Merkel'in hükümeti Haziran başında yeni teşvik paketine ilişkin detayları sunacağını açıkladı. Merkel'in koalisyonu ek hükümet harcamalarını sınırlandırmak istiyor ve Scholz'un belediye borçlarını kapatma planına karşı.

Almanya ekonomisi, Cuma günkü resmi rakamlara göre ilk çeyrekte yüzde 2.2 daralarak on yıldan uzun bir süredir görülen en sert küçülmeyi yaşadı. Hükümet bu yıl yüzde 6.3 küçülme bekliyor.