Advertisement

Almanya milyonlarca kişinin işlerini kaybetmesini engelleyerek, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin koronavirüs krizinden toparlanmasını katkı sağlayacak programı uzattı.

Başbakan Angela Merkel'in koalisyonu Salı günü Berlin'de gerçekleştirilen toplantıda iş koruma desteklerini 2021 sonuna kadar uzatma kararını onayladı. Almanca'da "Kurzarbeit" olarak bilinen ve ilk halinde 12 ay sürmesi amaçlanan teşvikler maaş çeklerinin büyük bir kısmını ödeyerek şirketlere ekonomik şok esnasında işçilerini tutma imkanı veriyor.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, söz konusu uzatmanın federal hükümete maliyetinin gelecek yıl 10 milyar euro (11.8 milyar dolar) civarında olmasını bekliyor.

Scholz, ZDF televizyonu ile Çarşamba günü gerçekleştirdiği mülakatta "Şu anda odak nokta ekonomiyi istikrara kavuşturmak. Hızlı ve kapsamlı bir şekilde hareket ettiğimiz için Almanya'nın diğer ülkelerden çok daha iyi bir şekilde krizin üstesinden gelmesine yardımcı oldu." dedi.

Almanya on yıl önce Scholz'un Çalışma Bakanı olduğu dönemde finansal krizi atlatmaya yönelik olarak teşvik programını toplu işten çıkarmaları önlemek için kullanmıştı. Münih merkezli Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre Temmuz'da 5.6 milyon kişi söz konusu programdan yararlanırken, bu rakam Mayıs'ta 7 milyon idi.