Advertisement

Almanya, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında getirilen risk sınıflandırmasında Türkiye açısından olumlu bir güncelleme kararı aldı.

Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye 'yüksek riskli ülke' kategorisinden 'riskli ülke' kategorisine çekildi. 6 Haziran gününden itibaren geçerli olacak uygulama ile Türkiye'den Almanya'ya gelenlere uygulanan 5 ile 10 gün arasındaki karantina zorunluluğu ortadan kalkacak.

Türkiye'den dönüşte koronavirüs negatif olduğunu gösteren test bulunduran yolcular 6 Haziran tarihinden itibaren izolasyona girmek mecburiyetinde kalmayacak.

İki bakanın görüşmesinde turizm ana başlıklardan biri olmuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mayıs ayının başında Alman mevkidaşı Heiko Mass ile Almanya'da bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmenin temel başlıklarından birisi de turizm olmuştu.

Alman bakan, Alman ve Türk toplumlarının pandemi sonrasında bir an önce normalleşme arzusunda olduğunu söyleyerek, Almanya’nın yaz döneminde "turizmin en yüksek düzeyde" olmasını arzuladığını ve Türkiye ile geçen yıl bu konuda çok başarılı bir ilişki ve ortak çalışma oluştuğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu da "Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız" şeklinde konuşmuştu.