Advertisement

Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı beşinci gününe girerken yabancı ülkelerden operasyon hakkında farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ALMANYA VE FRANSA'DA AMBARGO SIRASINA GİRDİ

Fransa ve Almanya Türkiye'ye anlamsız silah ambargosu  İsveç, Hollanda, Finlandiya ve Norveç Türkiye'ye silah satışını durdurduklarını açıkladıktan sonra benzer bir açıklama da Almanya ve Fransa’dan geliyor. Almanya ve Fransa’nın Türkiye’ye  silah ihracatını askıya alma kararı verdiği ifade ediliyor.

İKİ ÜLKEDEN KAYDA DEĞER BİR İTHALAT OLMADI

Türkiye’nin 2008-2017 yılları arasında Hollanda ve Finlandiya'dan kayda değer bir alım olmazken Norveç'ten sadece 12 milyon dolarlık savunma sanayi ürünü satın alındı.

FRANSA'DAN YAPILAN İTHALAT VAZGEÇİLMEZ DEĞİL

Fransa’dan tanksavar füzesi satın alan Türkiye’nin bu ülkeden satın aldığı önemli bir ikame edilemez ithalatı bulunmuyor. Zira 2008-2017 yılları arasında Türkiye, Fransa’dan sadece 23 milyon dolarlık silah ithal etti.

ALMANYA'DAN 15-20 MİLYON DOLAR MERTEBESİNDE

Almanya’nın Türkiye’ye 2008-2017 yılları arası ithalatının 757 milyon dolar olduğu biliniyor. Ancak bu tutarın yüzde 90’ı bölümü 2008-2013 yılları arasında gerçekleşti. Türkiye son 5 yılda Almanya’dan silah ithalatını 15-30 mliyon dolar mertebesine kadar indirdi.

 

Haberturk.com